Nie podążaj ślepo za modami dietetycznymi

123rf.com

Co sezon pojawiają się nowe pomysły i diety-cud, poparte mniej lub bardziej przełomowymi badaniami. Jak odnaleźć się w gąszczu zaleceń dietetycznych i zmiennych trendów żywieniowych?

Nie powinniśmy bez refleksji podążać za wszystkimi nowymi trendami w odżywianiu i eksperymentować z różnymi modnymi produktami. Prawidłowa dieta może być prosta i skuteczna. Przede wszystkim należy skupić się na prawidłowych nawykach żywieniowych, ograniczeniu spożycia mięsa oraz diecie bogatej w warzywa, owoce i soki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Warto także pamiętać, że tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych pozwoli cieszyć się lepszym samopoczuciem na długo.

reklama

„Wiedza o żywieniu człowieka rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie musimy jednak posiadać doktoratu z dietetyki, aby prawidłowo się odżywiać. Planowanie zakupów, jedzenie powoli, gotowanie potraw w domu, różnorodna i urozmaicona dieta, jedzenie do każdego posiłku warzyw i owoców czy wypijanie szklanki soku w ciągu dnia to przykłady prostych rad, które łatwo wprowadzić w życie i które mają potwierdzony pozytywny wpływ na nasze samopoczucie”, mówi Zuzanna Antecka, specjalistka ds. żywienia.

Warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem każdej prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Zgodnie z ostatnimi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia można je jeść praktycznie bezkarnie – im więcej, tym lepiej dla naszego samopoczucia. Powinniśmy spożywać 400 g do 700 g warzyw i owoców dziennie w co najmniej 5 porcjach, ponieważ zapewniają one organizmowi odpowiednią dawkę witamin, antyoksydantów, składników mineralnych i wartości odżywczych.

Doskonałym sposobem na uzupełnienie diety w warzywa oraz owoce są soki i musy, które mogą stanowić dodatek do pożywnego posiłku lub samodzielną przekąskę w ciągu dnia. Soki i musy są ważnym elementem prawidłowej, zbilansowanej diety i dostarczają – praktycznie tak samo jak warzywa czy owoce, z których zostały wykonane – cennych witamin, minerałów i wartości odżywczych. To ważne szczególnie zimą, kiedy świeże i pełnowartościowe owoce oraz warzywa są znacznie trudniej dostępne.

„100% soki i musy to produkty w pełni naturalne. Zgodnie z prawem nie wolno do nich dodawać żadnych dodatków: aromatów, barwników, konserwantów i cukrów. Z powodzeniem szklanka 100% soku lub saszetka musu może zastąpić nam jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie”, potwierdza ekspert.

na podst. mat. kampanii „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie”