Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
18 kwietnia 2016 in Zdrowie by redakcja

Niedobór snu odbija się na zdrowiu

Sen jest najlepszą regeneracją ciała i umysłu. Tymczasem prawie połowa Polaków niedosypia – wynika z badań TNS Polska. Problem dotyczy również co piątego nastolatka. Zdaniem ekspertów głównym winowajcą jest stres, który jest nieodłącznym elementem szybkiego tempa życia. Jak zbyt mała dawka snu odbija się na naszym ciele i zdrowiu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nawet krótkotrwałe niedobory snu mogą wywoływać negatywne skutki dla całego organizmu. Najbardziej wrażliwym organem jest centralny układ nerwowy. „Dochodzi do zaburzeń koncentracji i pamięci. Jesteśmy roztargnieni, a więc bardziej narażeni na różnego rodzaju urazy”, mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista w Klinice Demeter w Warszawie. Niedobory snu wpływają również na układ krążenia. Ciśnienie tętnicze wzrasta, a to obciąża naczynia i mięsień sercowy, co grozi niedotlenieniem mięśnia sercowego i zawałem. Poza tym może dojść do przerost mięśnia sercowego czy zaburzeni rytmu serca. Poza tym sen warunkuje prawidłową układu pokarmowego i hormonalnego: jeśli brakuje nam snu, nadnercza wytwarzają za dużo kortyzolu, tzw. hormonu stresu, więc organizm zachowuje się jakby był permanentnie pobudzony. To natomiast prowadzi do osłabienia, nerwowości i impulsywnych zachowań.

Pora snu jest często uwarunkowana genetycznie.  Ludzi dzieli się na„skowronki” – amatorów wczesnych pobudek  i „sowy”, które namiętnie siedzą do późna i lubią pospać rano. Najważniejsze, żeby indywidualny zegar biologiczny nie prowadził do niedosypiania. A to niestety dość powszechne zjawisko w naszych czasach: najczęściej śpimy około 6 godzin (podczas gdy większości osób potrzeba 2-3 godziny snu więcej) i w weekend odsypiamy zaległości z całego tygodnia, oszukując się, że to dobre rozwiązanie.

Jeśli problem zaburzeń snu utrzymuje się  przez dłuższy czas lub wynika z  choroby, należy koniecznie udać się do lekarza. Z bezsennością okresową można jednak walczyć za pomocą sprawdzonych sposobów. Jak ułatwić sobie zasypianie?

  • Sypialnia powinna być ciemna i cicha. Z tego względu nie ma w niej miejsca na wszelkie rozpraszacze – włączony telewizor, głośny zegarek czy światło z ulicy.
  • Ważne jest czyste i świeże powietrze – optymalna temperatura do zasypiania to około 20 st. C. Przed położeniem się warto otworzyć okno, a jeśli mamy czas – pójść na spacer i dotlenić organizm.
  • Warto pamiętać, że czas, objętość i rodzaj wieczornego posiłku wpływa na sen – może utrudnić lub ułatwić zasypianie. Cenne są produkty zawierające tryptofan. „Fazę snu i czuwania reguluje melatonina, która powstaje z tryptofanu, przekształcanego na drodze wielu procesów biochemicznych. Organizm nie produkuje go samodzielnie, dlatego kolację warto urozmaicić o mleko i jego przetwory – jajka, ryby, drób. Ważne, aby lekkostrawną kolację zjeść około 2-3 godziny przed nocnym wypoczynkiem, co zapewni nam zdrowy i spokojny sen. W drugiej części dnia, zwłaszcza wieczorami, warto unikać kofeiny, tj.: kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu”, radzi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter w Warszawie.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI