Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

oko
8 października 2015 in Zdrowie by redakcja

Otwórz oczy na problem ze wzrokiem

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku – to dobra okazja, aby pomyśleć i zadbać o nasze oczy, które są jednym z najważniejszych narządów poznawczych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Niezbędna, jak pokazują wyniki badań jest przede wszystkim profilaktyka. Ponad jedna trzecia respondentów, badania zrealizowanego przez centrum okulistyczne ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu. Nie dziwi więc fakt, iż aktualnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Dbając o nasz organizm i wygląd rzadko niestety, jak potwierdzają liczne badania myślimy o oczach. A przecież dobry wzrok warunkuje komfort funkcjonowania, dobre samopoczucie i często przebieg kariery zawodowej. Brak odpowiedniej profilaktyki i bieżącego propagowania akcji nakłaniających do regularnego badania wzroku u dzieci i dorosłych, skutkuje coraz gorszymi rokowaniami. Jeśli profilaktyka w walce z chorobami i wadami oczu nie poprawi się, to według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych.

Kluczową kwestią jest zadbanie o wzrok już u najmłodszych. Jak się bowiem okazuje odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku osiągają gorsze wyniki w nauce, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie.

Niezbędna jest również wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna w korekcji istniejących już wad wzroku. Standardową korekcją wad wzroku jest noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia. Współcześnie poziom wiedzy medycznej i rozwój nowych technologii stwarza nowe możliwości w podjęciu efektywnej walki z wadami wzroku. Pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku – bardzo precyzyjnej metody mikrochirurgicznej, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Alternatywą jest również niechirurgiczna metoda ortokorekcji, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest poprzez spłaszczenie rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Ortokorekcję można stosować u osób dorosłych i dzieci od 10 roku życia.

Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w okulistyce możemy odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku – komentuje Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Zgodnie jednak ze starym przysłowiem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” warto regularnie dbać o wzrok. Zła dieta czy długie godziny spędzane przed ekranem komputera nie pozostają bez skutku dla narządu wzroku. – dodaje optometrysta.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI