Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
7 stycznia 2015 in Zdrowie by Marzena Rypina

Przyczyny epidemii otyłości u dzieci

Kilka miesięcy temu dziennik „Rzeczpospolita” opublikował raport, w którym czytamy: „Lekarze alarmują, że dzieci urodzone po 2000 roku mogą być pierwszym pokoleniem, które będzie żyć krócej niż ich rodzice”. Czy faktycznie zdrowie i życie naszych dzieci jest zagrożone? - zastanawia się r n. med. Marzena Rypina, Kierownik Instytutu Zdrowia w Hotelu Wellness Pro-Vita, dietetyk.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

dr n. med. Marzena Rypina

Na alarm bije również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i podaje, że w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła liczba dzieci otyłych oraz z nadwagą. W Polsce aż trzykrotnie! Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Skala problemu narasta – naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród młodego pokolenia.

Skąd taka tendencja? Okazuje się, że dzieci wraz z rodzicami skrzętnie na taki wynik pracują od najmłodszych lat. W końcu to rodzice kształtują postawy i nawyki swoich pociech.

Brak ruchu, niewłaściwa dieta, wszechobecny cukier w formie jawnej i zakamuflowanej, tłuste jedzenie, to wszystko przyczynia się do samo destrukcji. „Szacuje się, że co piąte dziecko ma otyłość, a co trzecie nadciśnienie”, donosi dziennik.

Dzieci najczęściej spędzają czas przed komputerem lub tabletem. Podwórka są puste, nie słychać śmiechu i nie widać bawiących się dzieci. Siedzący tryb życia i zamiłowanie do słodkich napojów oraz słodyczy niszczą ich młode organizmy. Rodzice z braku czasu często odpuszczają i sobie i dzieciom. Posiłki zjadane są w biegu, przygotowywane najczęściej z gotowych półproduktów, które zawierają mnóstwo polepszaczy i środków konserwujących, nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi dzieci. Mając na uwadze taki stan rzeczy, warto na etapie dorastania zadbać o wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych i sportowych. Im prędzej rozpoczniemy ten proces, tym szybciej dziecko przyzwyczai się do właściwych zachowań, a w dodatku będzie zdrowe.

Wszechobecne cukry należy czym prędzej wyeliminować. Nie są aż tak potrzebne w diecie rozwijającego się młodego organizmu. Skutki nadmiernego spożycia cukrów to m in. zmniejszający się iloraz inteligencji, zaburzenia przewodnictwa nerwowego, otyłość, choroby metaboliczne i wiele innych. Nadmierne spożycie cukrów prostych powoduje zakwaszenie organizmu, to z kolei zmniejsza oddychanie komórkowe oraz upośledza transport składników odżywczych. Dzieci, które spożywają codziennie słodycze, napoje słodzone i inne cukry stają się nadpobudliwe, agresywne lub też są ospałe i mają zbyt mało energii.

Rodzice codziennie powinni zwracać uwagę na posiłki dzieci, na to,co dają im do szkoły na drugie śniadanie. To nie może być baton, cola lub chipsy, to musi być pełnowartościowy posiłek i woda. Takie pożywienie zapewni dziecku prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Zamiast wafelka czy batonika lepiej dać suszone owoce np. daktyle, morele, które również są słodkie, ale zawierają inne cenne składniki odżywcze. Zamiast słodzonych soków, coli lepiej oczywiście podać wodę lub kompot wykonany własnoręcznie.

Nawyki żywieniowe i związane z aktywnością fizyczną nabywamy przede wszystkim w dzieciństwie, a utrzymują się one przez całe późniejsze życie. Tak niewiele musimy zrobić, a zyskać możemy bardzo dużo.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI