Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf,com
123rf,com
10 lipca 2016 in Zdrowie by redakcja

Plaga otyłości w Polsce

Polacy znaleźli się w niechlubnej pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.  W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w Polsce powiększył się o 2,1 pkt. proc.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Tymczasem najnowsza aktualizacja Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont przynosi zatrważające dane na temat poziom otyłości na świecie. Poziom otyłości określa procent populacji powyżej 20 roku życia, która cierpi na otyłość definiowaną jako wskaźnik BMI (Body Mass Index ) wynoszący powyżej 30.

„Wskaźnik otyłości przekłada się pośrednio na bezpieczeństwo żywnościowe, określając poziom dostępu ludności danego kraju do wystarczającej ilości żywności, bogatej w składniki odżywcze”, informuje Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości w Europie  potroiła się. Średnia otyłości na kontynencie wynosi obecnie 22,3 procent. W niechlubnej statystyce przewodzi Wielka Brytania, (aż 28,1 proc.), drugie miejsce zajmują Czechy (26,8 proc.) a trzecie – Słowacja (25,7 proc). Na kolejnym miejscu uplasowała się Irlandia z wynikiem 25,6 proc. a zaraz potem niestety Polska, gdzie na otyłość cierpi ponad 1/4 społeczeństwa! (25,2 proc.).  Dużo poniżej średniej znalazła się Austria, Dania i Szwajcaria.

W skali światowej najgorszy wynik osiągają mieszkańcy krajów znad Zatoki Perskiej (36,7 proc). Niewiele lepiej (33,7 proc.) jest w Stanach Zjednoczonych. Najmniejszy odsetek osób otyłych wśród krajów wysoko uprzemysłowiownych mieszka w Japonii (3,3 proc.).

.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI