Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Plaga otyłości w Polsce

123rf,com
10 lipca 2016 in Zdrowie by redakcja
Polacy znaleźli się w niechlubnej pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.  W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w Polsce powiększył się o 2,1 pkt. proc.

WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Tymczasem najnowsza aktualizacja Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont przynosi zatrważające dane na temat poziom otyłości na świecie. Poziom otyłości określa procent populacji powyżej 20 roku życia, która cierpi na otyłość definiowaną jako wskaźnik BMI (Body Mass Index ) wynoszący powyżej 30.

„Wskaźnik otyłości przekłada się pośrednio na bezpieczeństwo żywnościowe, określając poziom dostępu ludności danego kraju do wystarczającej ilości żywności, bogatej w składniki odżywcze”, informuje Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości w Europie  potroiła się. Średnia otyłości na kontynencie wynosi obecnie 22,3 procent. W niechlubnej statystyce przewodzi Wielka Brytania, (aż 28,1 proc.), drugie miejsce zajmują Czechy (26,8 proc.) a trzecie – Słowacja (25,7 proc). Na kolejnym miejscu uplasowała się Irlandia z wynikiem 25,6 proc. a zaraz potem niestety Polska, gdzie na otyłość cierpi ponad 1/4 społeczeństwa! (25,2 proc.).  Dużo poniżej średniej znalazła się Austria, Dania i Szwajcaria.

W skali światowej najgorszy wynik osiągają mieszkańcy krajów znad Zatoki Perskiej (36,7 proc). Niewiele lepiej (33,7 proc.) jest w Stanach Zjednoczonych. Najmniejszy odsetek osób otyłych wśród krajów wysoko uprzemysłowiownych mieszka w Japonii (3,3 proc.).

.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI