Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
25 maja 2015 in Zdrowie by redakcja

Porady dla alergika

Alergie pokarmowe coraz bardziej powszechne. W większości przypadków pozostaje rygorystyczne unikanie alergenów pokarmowych, ale czasami chorzy mogą nieświadomie spożyć jakiś groźny dla siebie produkt. Jak zminimalizować ryzyko reakcji zagrażającej zdrowiu i życiu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jak powstaje alergia na pokarmy? „Przy pierwszym spożyciu danego pokarmu układ odpornościowy osoby skłonnej do rozwoju alergii wytwarza przeciwciała zwalczające alergen. Przy kolejnym kontakcie z uczulającym białkiem pokarmowym organizm traktuje go już jak wroga i walczy, próbując go wyeliminować. Głównym mechanizmem tej walki jest uwolnienie z uszkodzonych komórek histaminy i innych mediatorów, które mogą wywołać reakcję anafilaktyczną, w wielu przypadkach prowadzącą do rozwoju stanu zagrażającego życiu – czyli wstrząsu anafilaktycznego”, tłumaczy dr n. med. Łukasz Błażowski, alergolog, ordynator Oddziału Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Oto kilka krótkich porad dla osób, które cierpią z powodu alergii pokarmowej:

– Jeśli na jakiś składnik pokarmu twój organizm reaguje inaczej niż zazwyczaj, następnym razem podchodź do niego bardzo ostrożnie.

– Podczas zakupów uważnie czytaj etykiety produktów, nawet tych znanych wcześniej. Producent może zmienić recepturę i dodać do składu czynnik uczulający, np. seler lub orzeszki ziemne.

– Uważaj zwłaszcza na zboża zawierające gluten (tj. m.in. pszenicę, żyto, jęczmień, owies), skorupiaki, jaja, ryby, orzeszki ziemne, soję i produkty pochodne, mleko i nabiał, seler, gorczycę oraz nasiona sezamu. Są to najsilniejsze alergeny pokarmowe.

– WAŻNE: Zawsze zwracaj uwagę na napis: „Może zawierać śladowe ilości alergenów”.

– W restauracji zwracaj szczególną uwagę na marynaty, przyprawy, sosy i dressingi. Zapytaj o ich skład, jeśli cię niepokoi. Niektóre składniki będące konserwantami lub substancjami smakowymi mogą wywołać ciężką anafilaksję.

– Poinformuj bliskich, że dany składnik pożywienia może cię uczulać. Poczujesz się bezpieczniej, jeśli będą wiedzieć, że trzeba ci szybko pomóc, gdy poczujesz się źle.

– Pokaż im film instruktażowy „Przygotuj się na wstrząs!”:

– Skonsultuj z dietetykiem i alergologiem, co możesz jeść lub podawać dziecku, jeśli już raz wystąpiły objawy alergii pokarmowej.

– Jeśli potrzebujesz inspiracji, przejrzyj przygotowane przez autorki programu i książki „Szczypta Smaku” przepisy opracowane z myślą o alergikach. Znajdziesz je na www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

– Na pierwsze objawy alergii pokarmowej reaguj jak najwcześniej. W przeciwnym razie istnieje groźba gwałtownego rozwoju reakcji uczuleniowej, z anafilaksją włącznie.

mat. pras. kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI