Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 czerwca 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Bóle kręgosłupa od pracy przy komputerze

Ludzie starają się pracować w czasie dojazdów do biura, a nawet po powrocie do domu. To oznacza, że przez dużą część dnia, przy pracy przy komputerem, przyjmują wadliwą postawę, a to po pewnym czasie kończy się silnymi bólami kręgosłupa, zwłaszcza pleców i szyi.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Fizjoterapeuci z Wielkiej Brytanii przestrzegają pracowników przed „uzależnieniem” od ekranu. Smarfony, tablety, laptopy używane po wyjściu z pracy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. W grupie najczęściej odwiedzających gabinety fizjoterapeutów są urzędnicy, prawnicy, pracownicy banków. Wszyscy, którzy pracują głównie w pozycji siedzącej przed komputerem, skarżą się nabóle kręgosłupa. Wpatrując się w ekran, najczęściej patrzymy lekko w dół, przy tym nieświadomie wyciągamy szyję, krzywimy plecy. Długie lata „ćwiczenia” takiej pozycji sprawiają, że przepuklina kręgosłupa staje się coraz częstszą konsekwencją wadliwej postawy. Polega ona na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, jądro krążka zostaje wypchnięte na zewnątrz i uciska nerwy, powodując bóle kręgosłupa. (Tutaj zestaw ćwiczeń „joga przy biurku).

Z badania przeprowadzonego przez brytyjskie Stowarzyszenie Fizjoterapeutów na ponad 2 tys. osób wynika, że dwie trzecie z ankietowanych wykonuje obowiązki zawodowe poza godzinami pracy. Przeciętnie każdy spędza codziennie około dwóch dodatkowych godzin na pracy przy komputerze. Przepracowani i zestresowani, coraz gorzej wypadamy w biurze, bo przenoszenie obowiązków na życie domowe sprawia, że nie relaksujemy się jak należy. Na domiar złego tracimy poczucie kontroli nad wykonywanymi zadaniami, gdyż zawsze jest coś do zrobienia, bo zawsze jesteśmy w pracy.

Zabieranie pracy do domu może wydawać się świetnym rozwiązaniem na krótką metę, ale gdy staje się nałogiem, grozi nie tylko bólami kręgosłupa, ale także poważnymi schorzeniami związanymi ze stresem i z wadliwą postawą. A o tę szczególnie łatwo, gdy korzystamy z urządzeń, które trzymamy w dłoniach – smarfonów i tabletów. Ten kto dostanie przepukliny, jest wyłączony z pracy na co najmniej dwa miesiące. Czeka go długa rehabilitacja, która jedynie zalecza, ale nie usuwa całkowicie przyczyny bólu. By uniknąć poważnych kłopotów, warto przeprowadzić rozmowę z szefem na ten temat i nauczyć się wyłączać smarfony z chwilą wyjścia za próg biura.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI