1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Botoks na migrenę

123RF.com
123RF.com
Zastrzyki z botoksu nie tylko wygładzają zmarszczki, ale też łagodzą migreny.

Badania nad skutecznością toksyny botulinowej na bóle głowy i szyi są prowadzone od blisko 10 lat. Okazuje się, że po terapii botoksem dolegliwości krócej trwają i rzadziej występują.

Skutecznie działająca dawka jest ponad ośmiokrotnie silniejsza niż w przypadku zabiegów estetycznych. Niestety to bardzo droga terapia. Zastrzyki z botoksu robione są  w co najmniej 31 miejsc na głowie i szyi przez 12 tygodni. Lekarze nadal nie znają mechanizmu, w jaki toksyna botulinowa przeciwdziała migrenom. Przypuszcza się, że rozluźnia mięśnie i przerywa przewodzenie bodźca bólowego. Efekty botoksu bywają zmienne. U części osób przynosi on krótkotrwałą ulgę, u innych ból pod jego wpływem zmniejsza się tylko nieznacznie. Największe badanie sprawdzające skuteczność toksyny botulinowej przeprowadzono na grupie 2 tys. osób, blisko 80 proc. uczestników stanowiły kobiety (średni wiek 41 lat). Właśnie zmienne efekty leczenia sprawiły, że botoks nie został wpisany na listę leków refundowanych na terenie Wielkiej Brytanii.

Jednak dla osób cierpiących na chroniczne migreny, którym nie pomagają leki, często jest „ostatnią deską ratunku”. Chroniczna migrena to stan, w którym silny ból głowy trwa przez co najmniej 15 dni w ciągu miesiącu. Towarzyszą mu nudności i torsje, światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. Paradoksalnie u części pacjentów  chroniczne migreny są skutkiem nadużywania leków przeciwbólowych. W takich przypadkach bardzo trudno przerwać fatalne połączenie przyczyn i skutków. Rozwiązaniem problemu mogą być zastrzyki z botoksu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze