Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
7 lutego 2012 in Porady by redakcja

Dlaczego dziąsła krwawią?

Sen o wypadających zębach to według senników zwiastun nieszczęścia. Bez względu na to, czy wierzysz w takie wróżby, czy nie, pamiętaj, krwawienie dziąseł to zapowiedź poważniejszych kłopotów ze zdrowiem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Krwawienie dziąseł – według statystyk – dotyka co drugiego z nas, ale niestety większość bagatelizuje ten stan. Tymczasem nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do paradontozy, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zębów i całego organizmu.

Skąd to krwawienie?

  • Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn, dlatego od razu umów się na wizytę u  dentysty.
  • Nie dziw się, gdy okaże się, że krwawienie dziąseł nie ma nic wspólnego z zębami. Jest to np. jeden z objawów cukrzycy, efekt niedoboru witamin C i K, skutek zaburzeń hormonalnych, chorób krwi, tarczycy, wątroby, a nawet efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Wtedy wymagane będą badania ogólnoustrojowe i konsultacje z lekarzami innych specjalizacji.
  • Jeżeli jednak przyczyna stanu zapalnego dziąseł tkwi w jamie ustnej, powodów też może być wiele.

Jedna z nich to bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami – mówi Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z UNIDENT UNION Dental Spa. – Kolejny – nieprawidłowo założone plomby zwłaszcza w okolicach przyszyjkowych, które będą wywoływać stan zapalny. Na czarnej liście znajdą się także nieszczelne lub uciskające na dziąsła uzupełnienia  protetyczne – mosty i korony ceramiczne. – Najczęściej jednak krwawienie dziąseł to efekt niewłaściwej higieny – i to zarówno niedostatecznej, jak i zbyt intensywnej – dodaje.

Sprawdź, jak myjesz zęby

Stany zapalne dziąseł zdarzają się także osobom, które zbyt agresywnie myją zęby i mechanicznie podrażniają i uszkadzają dziąsła. Łatwo to sprawdzić – jeżeli w ciągu 3 miesięcy główka szczoteczki zmienia kształt, to znaczy że myjesz zęby za mocno. Należy je czyścić wyłącznie miękką szczotką, wykonując ruch wymiatający i prowadząc szczotkę od korzeni w stronę koron, tak by nasuwać dziąsła na zęby.

Niedostateczna higiena sprzyja rozwojowi bakterii, które w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą płytkę bakteryjną, osadzającą się m.in. wzdłuż linii dziąseł. – Jeżeli płytka nie jest usuwana, ulega mineralizacji i tworzy porowaty kamień nazębny, na którym znów gromadzi się płytka. Taki kamień wnika pod dziąsła i odpycha je od korzeni – wyjaśnia stomatolog. W tym miejscu zęby nie są już chronione przez szkliwo, stąd pojawia się wrażliwość na ból.

Krwawienie to początek

To drugi obok krwawienia objaw zapalenia dziąseł. Kolejny – przykry zapach – jest efektem działania bakterii, namnażających się na kamieniu nazębnym. Gdy infekcja przeniesie się z dziąseł na przyzębie, czyli tkanki otaczające zęby oraz kości szczęki i żuchwy, zagrożona będzie stabilność zębów, które niczym w sennym koszmarze – mogą wreszcie zacząć się chwiać i wypadać. Paradontoza to zresztą nieszczęście dla całego organizmu – nieleczona przyczynia się m.in. do rozwoju cukrzycy typu II, chorób serca i całego układu krążenia. Lekarze ostrzegają, że kobiety w ciąży cierpiące na choroby przyzębia częściej rodzą dzieci z niską masą urodzeniową.

Jak leczyć dziąsła?

Recepta na kłopoty z dziąsłami jest stosunkowo prosta, jeśli zaczniemy działać na wczesnym etapie. Gdy stan zapalny ogranicza się do dziąseł, zwalczymy go  dokładne czyszcząc zęby z kamienia i osadu w gabinecie stomatologicznym. Do tego dołożymy właściwe szczotkowanie zębów w domu, stosowanie nici dentystycznych oraz zakup odpowiedniej pasty. Dentysta zaleci  też stosowanie płukanek antyseptycznych i maści na miejsca zmienione chorobowo.

Jednak gdy infekcja zaatakuje tkanki przyzębia, trzeba będzie usunąć kamień nie tylko z powierzchni zębów, ale także z kieszonek zębowych i korzeni. Taki zabieg wymagał do tej pory interwencji chirurga. Teraz stresującego spotkania ze skalpelem możesz uniknąć za sprawą technologii VECTOR. – Nieinwazyjnie, bo za pomocą ultradźwięków urządzenie oczyszcza kieszonki zębowe ze szkodliwej flory bakteryjnej, wypełnia kanaliki zębinowe odwrażliwiającym hydroksyapatytem oraz poleruje korzeń, dzięki czemu dziąsło zyskuje nowy przyczep – tłumaczy Iwona Gnach-Olejniczak.

Nie zawsze jednak obejdzie się bez interwencji chirurga. Jeśli dojdzie do zaniku kości czy więzadeł, trzeba będzie je odbudować, żeby uratować zęby. Regeneracja tkanek to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zabiegów stomatologicznych – wymaga zastosowania preparatów biologicznych, tworzonych w oparciu o komórki macierzyste, tkanki zwierzęce oraz przeszczepów kości własnych. Lepiej tego uniknąć. Jak? Od razu reagować na pierwszy zwiastun kłopotów – krwawienie dziąseł.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI