Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
13 maja 2011 in Porady by Ewa Nieckuła

Hashimoto – poważna choroba o niepoważnej nazwie

Choroba Hashimoto rozwija się, gdy układ odpornościowy organizmu traktuje tarczycę, jak zagrażającego mu intruza i zaczyna go atakować. I robi to bardzo skutecznie stopniowo niszcząc tarczycę, która coraz gorzej produkuje hormony. Nieleczona tarczyca pogarsza stan zdrowia, ale i jakość życia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tarczyca to niewielki, ważący zaledwie 30 gramów gruczoł. Znajduje się u podstawy szyi pomiędzy krtanią a tchawicą. To jedna z najważniejszych „fabryczek” produkujących hormony, czyli związki regulujące najrozmaitsze funkcje ludzkiego organizmu. Gdy coś w tej produkcji zaczyna szwankować, praktycznie nie ma narządu, który by na tym nie ucierpiał.

Choroba Hashimoto jest chorobą kobiecą, na dziesięć kobiet cierpiących z jej powodu przypada zaledwie jeden mężczyzna z tych schorzeniem. Bywa, że pacjentka chodzi od lekarza do lekarza zanim wreszcie trafi na tego, który postawi prawidłową diagnozę. To dlatego, że początkowo objawy tej powolnie rozwijającej się choroby są bardzo nietypowe. Zmęczenie, senność, trudności z koncentracją, słaba pamięć, rozdrażnienie, następnie mogą się pojawić problemy z wyglądem, na co szczególnie wrażliwe są kobiety. Sucha, łuszcząca się skóra, wypadające włosy i problemy z utrzymaniem figury. – Mimo, że nie jemy więcej przybieramy na wadze. Jest to spowodowane zarówno spowolnieniem metabolizmu jak i obrzękami, które towarzyszą chorobie Hashimoto. Najlepiej widoczne są obrzęki powiek,  twarzy i rąk – mówi dr Izabella Czajka-Oraniecz Kliniki Endokrynologii CMKP, w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Jednak u  wielu pacjentów muszą minąć miesiące lub lata zanim taka jawna niedoczynność tarczycy się rozwinie. Objawem częstym w chorobie Hashimoto, który może szybciej naprowadzić na właściwą diagnozę jest pojawienie się wola, czyli powiększenia tarczycy. Jeśli pacjentka zauważy zmiany w wyglądzie szyi to droga do prawidłowej diagnozy jest znacznie krótsza.

Często pierwszy na trop choroby Hashimoto wpada ginekolog, gdy zgłasza się do niego  pacjentka mająca problemy z miesiączką, nieregularną lub nadmiernie obfitą. Chora kobieta może mieć także kłopoty z zajściem w ciążę. Dzieje się tak ponieważ zbyt małe ilości tarczycowych hormonów działają negatywnie na funkcjonowanie jajników. – Niedoczynność tarczycy może prowadzić do zwiększonego wydzielania prolaktyny. Hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, którego nadmiar doprowadza do zaniku owulacji. Pacjentki z chorobą Hashimoto mają również większe ryzyko poronienia – mówi dr Czajka-Oraniec.

Na chorobę Hashimoto zapadają z reguły osoby, które mają geny sprzyjające wystąpieniu tego schorzenia. Jednak sama predyspozycja genetyczna nie wystarcza. Musi się sprząc wiele czynników. Na przykład ryzyko tej choroby rośnie wraz z większą ilością jodu w diecie czy paleniem papierosów. Niektórzy naukowcy twierdzą, że chorobę Hashimoto wyzwalają infekcje, wirusowe lub bakteryjne. — To problem nadal za słabo poznany,  by lekarz mógł przewidzieć, że zgłaszająca się do niego pacjentka zapadnie w przyszłości na tę chorobę. Prawdopodobieństwo zachorowania jest jednak znacznie wyższe, gdy ma ona już kilka osób chorych w najbliższej rodzinie – mówi dr Czajka-Oraniec.

Gdy choroba tarczycy zostanie rozpoznana lekarz powinien także sprawdzić, czy chory nie ma objawów typowych dla innych schorzeń autoimmunologicznych. Choroba Hashimoto „lubi się” bowiem łączyć z bielactwem, cukrzycą typu pierwszego, niedoczynnością kory nadnerczy, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. To współwystępowanie wynika właśnie z predyspozycji genetycznych.

W większości przypadków choroba Hashimoto jest nieuleczalna. Lekarze nie potrafią jeszcze usunąć przyczyn, a jedynie łagodzą jej skutki. Terapia polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów tarczycy.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI