Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
31 maja 2011 in Porady by Ewa Nieckuła

Jak ustrzec się biegunki

Podstawowe zasady higieny - myj ręce, myj owoce i warzywa - powtarzane jak mantra od dzieciństwa nabierają szczególnego znaczenia, gdy wybucha epidemia zakażeń pokarmowych. W Niemczech zachorowały głównie kobiety (70 proc. przypadków). Bo kobiety częściej niż mężczyźni jedzą sałatki warzywne.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Sprawcą trwającej obecnie epidemii jest pałeczka okrężnicy Escherichia coli. Bakteria ta nie jest niczym niezwykłym w naszym przewodzie pokarmowym, chyba że zetkniemy się z jednym z niewielu szczepów Escherichii, które wytwarzają silną truciznę tzw. werotoksynę.   Kolka, wymioty, bóle brzucha, biegunka, początkowo wodnista, po kilku dniach zmieniająca się w krwawą, niewydolność nerek. Nie każdy zakażony ma równie silne objawy, zwykle pojawiają się w dwa do dziesięciu dni od zjedzenia zanieczyszczonego pokarmu. Przebieg biegunki zależy od spożytej „dawki” niebezpiecznego zarazka. Ta reguła odnosi się do wszystkich zatruć pokarmowych, nie tylko tych wywołanych przez Escherichię.

Najbardziej na zatrucia pokarmowe narażone są dzieci do piątego roku życia i osoby starsze o obniżonej odporności. Jednak zachorować może każdy. Najgłośniejsze przypadki epidemii zatruć przypisywanych pałeczce okrężnicy nastąpiły po zjedzeniu niedosmażonych hamburgerów, wypiciu niepasteryzowanego mleka. Ponad 10 lat temu blisko 9 tys. Japończyków zachorowało po zjedzeniu sałatki z kiełków z nasion skażonych Escherichia.

W obecnej epidemii bakterie przenoszą pomidory, ogórki i sałata sprowadzane z Hiszpanii.

Źródłem  niebezpiecznej bakterii są zawsze zwierzęta gospodarskie, gdyż żyje ona w ich przewodzie pokarmowym i wydalana jest wraz z kałem. Skażone może być mięso lub warzywa. Do zanieczyszczenia mięsa dochodzi w rzeźni, warzyw na polu, jeśli gleba jest nawożona nieoczyszczonym obornikiem, albo do podlewania roślin czerpana jest  woda ze zbiornika, do którego spływa woda z pastwisk.

W Polsce nie musimy obawiać się zjadliwego szczepu, który w Niemczech robi tyle złego ( na dzień dzisiejszy – 329 przypadków zachorowań, z których 13 skończyło się śmiercią). W tym okresie nie sprowadzano warzyw z Hiszpanii. Mamy jednak upalną wiosnę, a wysokiej temperaturze bakterie rozwijają się znacznie szybciej. Ryzyko zatrucia jest więc wyższe. Dlatego tak ważne jest by utrzymywać czystość, przechowywać żywność w odpowiedniej temperaturze, dokładnie gotować, smażyć i piec mięso. Półprodukty i gotową żywność należy trzymać osobno.  Jeśli kroimy, obieramy warzywa, popłuczmy deskę i nóż bieżącą wodą, a surowy kurczak nigdy nie powinien w lodówce leżeć nad sałatą.  Uważajmy na mięso do grilla. Nie przechowujmy go w nagrzanym bagażniku samochodu!


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI