Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kto jest lepszy – lekarz czy lekarka?

22 listopada 2013 in Porady by redakcja-2
Badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że kobiety lekarze zapewniają pacjentom lepszą opieką, natomiast mężczyźni pracujący w tym zawodzie są wydajniejsi.

Przebadano blisko 900 lekarzy obu płci, grupy kobiet i mężczyzn były równe pod względem ilościowym. – Kobiety miały istotnie wyższe wyniki, jeśli chodzi o zgodność z wytycznymi praktyki. Częściej niż mężczyźni przepisywały zalecane leki, wysyłały pacjentów na odpowiednie badania, wydawały trafniejsze diagnozy – powiedziała główna autorka badania Valérie Martel. – Różnica między wykonywaniem zawodu lekarza przez kobiety i mężczyzn jest znacząca. Kobiety są dokładniejsze, bardziej przewidujące i bardziej się starają zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom.

Jednocześnie mężczyźni lekarze są dwukrotnie wydajniejsi niż ich koleżanki po fachu. Przyjmują dwa razy więcej pacjentów. – Kobiety tracą na wydajności, ponieważ są bardziej dokładne, więcej czasu chcą poświęcić jednej osobie – mówi Martel. – Zauważyliśmy również, że młodsi lekarze płci męskiej przyjmują mniej pacjentów niż starsi. Ich podejście staje się coraz bardziej podobne do kobiecego. W perspektywie krótkoterminowej szpitalom i innym placówkom medycznym bardziej opłaca się zatrudniać mężczyzn lekarzy, ale patrząc na to z dłuższego dystansu, lepsze są kobiety. Lekarki mają mniejszy odsetek pacjentów, którzy wracają po błędnej diagnozie czy nietrafionym leczeniu. Przewaga mężczyzn polega na tym, że mają oni węższe, trudniejsze specjalizacje wymagające dłuższego studiowania. Wynika to z tego, że kobiety lekarki dzielą czas między życie zawodowe a rodzenie i wychowywanie dzieci.

źródło: University of Montreal


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI