Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
8 maja 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Kurkuma przeciwnowotworowo

Kurkuma (nieodzowny składnik przyprawy curry) – może zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów z zaawansowanym stadium raka jelita grubego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Do tej pory prowadzono badania na komórkach rakowych w laboratorium. Seria tych doświadczeń zakończyła się sukcesem. Kurkuma, a ściślej kurkumina, bo tak się nazywa biologicznie aktywna substancją, którą kurkuma zawiera, wspomaga działanie chemioterapii zabijającej komórki nowotworowe. Czy równie skuteczna jest w walce z procesem nowotworowym w organizmie człowieka? Na to pytanie odpowiedź będzie znana po zakończeniu badania, które rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, w Leicester General Hospital.

Pacjenci w zaawansowanym stadium raka jelita są leczeni według schematu FOLFOX, w którym łączone są trzy różne leki. Niestety u dużej części chorych (od 40 do 60 proc.) nie jest ona skuteczna, natomiast ci pacjenci, u których powoduje zmniejszanie się guzów, mają bardzo poważne skutki uboczne ograniczające liczbę cykli chemioterapii.

– Kurkumina daje nadzieję, że komórki nowotworowe staną się wrażliwsze na działanie chemioterapii. To oznacza, że lekarz będzie mógł stosować niższe dawki leków, a w efekcie skutki uboczne będą mniejsze i pacjenci będą mogli otrzymać więcej cykli – wyjaśnia prof. William Steward z University of Leicester. Badanie kliniczne sprawdzające skuteczność kurkumy będzie prowadzone na grupie czterdziestu pacjentów z nowotworem jelita grubego w fazie przerzutów do wątroby. Część chorych przez siedem dni będzie otrzymywać tabletki z kurkumą, a następnie właściwą chemioterapię. Druga grupa będzie leczona w sposób standardowy.

Roślinne substancje aktywne biologicznie dają także nadzieję, że naukowcy opracują nowe leki przeciwnowotworowe, działające w odmienny sposób niż obecnie dostępne.

To nie jedyne prozdrowotne właściwości kurkumy. Są naukowe podstawy by przypuszczać, że będzie można ją włączyć także w leczenie chorych po udarach mózgu i z demencją. Natomiast eksperci od procesów starzenia się organizmu stawiają kurkuminę w jednym rzędzie z imbirem – obie przyprawy najsilniej hamują szkodliwe skutki upływu czasu.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI