1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Meteopatia - jak sobie radzić?

Meteopatia - jak sobie radzić?

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Klimat umiarkowany raczy nas częstymi zmianami frontu ciepłego i zimnego, co szczególnie sprzyja dolegliwościom meteopatycznym. Meteopatia jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jako jednostki chorobowej, wiec nie możemy liczyć na pomoc medyczną. Nie ma jednak powodu do obaw, w zaciszu domowym jesteśmy w stanie same poradzić sobie z boleściami.

Do zależności samopoczucia od warunków atmosferycznych przyznaje się 3/4 społeczeństwa. Jest to liczba trzykrotnie większa niż jakieś 50 lat temu. Prawdopodobnie dlatego wielu lekarzy, słysząc o objawach meteopatii, traktuje je jako symptomy hipochondryczne. Tymczasem zwróćmy uwagę, jak szybko i gwałtownie w ostatnim czasie potrafi zmienić się pogoda, za którą nasze organizmy po prostu nie nadążają. Do tego dochodzą suche mieszkania, klimatyzowane biura i samochody… Im bardziej ułatwiamy sobie życie kosztem naturalnego rytmu przyrody, tym bardziej szaleje nasz organizm.

Jak radzić sobie domowymi sposobami z nadwrażliwością, która dotyka nas w postaci problemów żołądkowych, bólów głowy, stawów i mięśni, nadmiernej potliwości, kłopotów z oddychaniem, zaburzeń koncentracji, ciągłego przemęczenia lub drażliwości?

</a>

Weź zimny prysznic

Coś jest w powiedzeniu, że zimna woda zdrowia doda. Chłodną lub najlepiej zimną wodą możemy pobudzić krążenie oraz zaradzić melancholii. Polewaj nią przede wszystkim ręce i ramiona. Natomiast jeśli boli Cię głowa lub cierpisz z powodu rozdrażnienia, zmocz kolana, łydki oraz zrób sobie w misce chłodną kąpiel dla stóp. Popluskaj nimi tak, jak to się robiło w dzieciństwie, najwyżej wytrzesz potem rozlaną wodę.

Hartuj ciało

Wiele osób mówi, że z meteopatii można się wyleczyć. Nie ma na to medycznie potwierdzonych dowodów, jednak – jak już wielokrotnie wspominałyśmy – sama dolegliwość nie jest uznawana za chorobę i nie da się jej w naszym kraju leczyć klinicznie. Pobudzajmy więc naszą odporność czy to w saunie, czy chodząc boso po rosie lub… nawet śniegu.

“Wrzuć na luz”

Nie bierz się za nic ponad Twoje siły. Jeśli czujesz, że dziś nie jesteś w formie, postaraj się zajęcia rozplanować tak, by nie nachodziły na siebie. Co możesz, to odłóż. Naprawdę nie pomoże Ci dodatkowy stres, a wręcz pogłębi on dolegliwości. Zrozum, że właśnie trafiłaś na swój słabszy dzień i musisz trochę przystopować, zrelaksować się.

Pozytywne szczotkowanie

Nie tylko szczotkowanie naszych włosów wpływa kojąco na ból głowy, ale także traktowanie w ten sposób innych części ciała. Pobudzanie receptorów za pomocą szczotki z naturalnego włosia może kojąco wpływać na cały organizm oraz rozszerzyć naczynia krwionośne. Ważne jest, by Twoje ruchy były przy tym posuwiste i płynne, bez wielkiego użycia siły. Szczególnie uważnie wyczesuj brzuszek, łydki, plecy i piersi.

</a>

Starożytna mądrość

Według starożytnej medycyny chińskiej punktem “pogodowym” ciała jest obszar między siódmym a ósmym kręgiem kręgosłupa. Chcąc ulżyć meteopatycznym cierpieniom, poproś kogoś bliskiego, by wymasował ten obszar Twoich pleców, najlepiej używając do tego relaksującego olejku.

Domowe sposoby

Nasze babcie i prababcie nie miały możliwości kupowania leków w aptece czy zasięgnięcia porady lekarskiej w każdej dolegliwości, dlatego same, dzięki mądrościom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, radziły sobie z wszelkimi bolączkami. Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów:

  • Ziemniaki na bolące stawy: Ugotuj kilka ziemniaczków i potłucz na miazgę, gdy będą jeszcze ciepłe. Papkę zmieszaj z odrobiną olejku eukaliptusowego lub kamforowego, a następnie obłóż bolące stawy. Trzymaj mieszankę przez 10-15 minut a następnie, masując skórę posuwistymi ruchami, zbierz z ciała.
  • Odżywczy koktajl na dobry dzień. Gdy czujesz już rano, że dzień będzie ciężki, wypij koktajl z 4 zmiksowanych moreli, łyżki otrębów owsianych oraz 200ml świeżego soku z marchwi.
  • Na drżące serduszko napar z głogu. Przy uczuciu kołatania serca miej w pogotowiu łyżkę zmielonych owoców głogu. Zalej je dwiema szklankami zimnej wody i zagotuj na małym ogniu pod przykryciem. Miksturę gotuj 20 min. a następnie po ostudzeniu przecedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze