1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Metody antykoncepcji – zastrzyk antykoncepcyjny

123rf.com
123rf.com
Środek podawany w formie zastrzyku uwalnia od myślenia o antykoncepcji na 8 lub 12 tygodni; długość ochrony zależy od preparatu.

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera dużą ilość jednego rodzaju hormonu – progesteronu. Hamuje on owulację, ale także powoduje zagęszczanie śluzu  wydzielanego przez szyjkę macicy. Staje się zaporą bardzo trudną do przebycia dla plemników, które nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Co więcej, sprawia, że wyściółka macicy, czyli endometrium, jest cieńsza. Gdyby jednak mimo wszystko doszło do zapłodnienia, zarodek nie zagnieździ się w macicy.

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych określana jest na 99 proc. Co oznacza, że w ciągu roku nie więcej niż 1 na 100 kobiet może podczas stosowania tej metody antykoncepcji zajść w ciążę. Pełna płodność, podobnie jak normalne miesiączki, wraca po kilku miesiącach, u niektórych kobiet nawet po roku od zaprzestania stosowania zastrzyków.

O innych metodach antykoncepcji długoterminowej czytaj tu.
Zastrzyki antykoncepcyjne są dobre dla kobiet, które nie mogą zażywać estrogenów lub mają maleńkie dziecko i karmią piersią. Także dla tych, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. Na plus liczy się fakt, że zażywane w tym samym czasie leki nie zmieniają skuteczności tej metody.

Skutki uboczne stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

Lekarze ostrzegają, że miesięczne krwawienia albo mogą całkowicie zaniknąć podczas stosowania zastrzyków, albo stać się nadmiernie obfite. U niektórych kobiet ta metoda antykoncepcji powoduje również  bóle głowy, zmiany nastrojów i tkliwość piersi. Zastrzyki wpływają na poziom naturalnych estrogenów, jeśli są stosowane przez kilka lat mogą prowadzić do obniżenia gęstości kości. Gdy kobieta przestaje brać zastrzyki, jej kości wracają do normalnego stanu. Jednak tej metody nie zaleca się ich kobietom bardzo młodym, przed 19–tym rokiem życia, ponieważ ich masa kostna nadal się zmienia. Przeciwwskazaniem jest także więcej niż 45 lat i podwyższone ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zastrzyków antykoncepcyjnych nie powinny także wybierać kobiety cierpiące na migrenowe bóle głowy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze