1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Mózg wiecznie młody

123RF.com
123RF.com
Starzenie się czeka każdego, ale wcale nie musi dotyczyć mózgu – mówią naukowcy z uniwersytetu Umeĺ w Szwecji.

Wyniki ich badań są zaskakujące, pokazują bowiem, że na kondycję mózgu na starość wpływa raczej to, co robimy w wieku podeszłym, a nie w młodości.

Badania te nie negują oczywiście dotychczasowych założeń, mówiących, że na dobrą pamięć na stare lata pracujemy całe życie, ale dowodzą, że najistotniejszą rzeczą dla pamięci jest ćwiczenie jej na bieżąco.

Jeśli ktoś w swojej pracy przez większość życia musiał nieustannie wysilać umysł, a po przejściu na emeryturę zaczyna „odpoczywać”, na ogół stwierdza, że jego pamięć znacznie się pogarsza. Dlatego ludzie lepiej wykształceni (np. mający doktorat), a pozwalający sobie w pewnym wieku na umysłowe rozleniwienie, niekoniecznie będą mieć lepszą pamięć niż osoby z wykształceniem średnim, wykonujące pracę fizyczną. Wszystko zależy od tego, jak postanowimy spędzać czas na emeryturze.

Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i ćwiczenia głowy. Ci, którzy są fizycznie i społecznie aktywni oraz angażują się w to, co robią, mają zdecydowanie lepszą pamięć i lepiej kojarzą. Wielki wpływ na to mają spotkania towarzyskie, kontakt oraz rozmowy z innymi ludźmi. Poza tym oczywiście czytanie książek i gazet.

Naukowcy zastrzegają, że geny również odgrywają dużą rolę, ale jednak decydujące znaczenie dla pamięci mają nasze wybory życiowe. A właściwie jeden – jak wykorzystamy wolny czas na stare lata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze