1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Niegroźna plama czy czerniak?

123RF.com
123RF.com
Zła wiadomość jest taka, że mimo ostrzeżeń dermatologów liczba zachorowań na czerniaka ciągle jest olbrzymia. Dobra wiadomość to ta, że na szczęście czerniak wcześnie wykryty jest wyleczalny u większości pacjentów. Jak prawidłowo rozpoznawać niepokojące objawy.

Wylegiwanie się na słońcu jest przyjemne pod warunkiem, że właściwie dbamy o naszą skórę. Filtry to podstawowy sposób ochrony przed poparzeniami a także przed czerniakiem. Ten nowotwór skóry obecnie rozpoznawalny jest w 4 następujących typach:

1.Czerniak guzkowy występujący na tułowiu, szyi i głowie. 2.Czerniak rozwijający się na podłożu złośliwej plamy soczewicowatej umiejscowiony z reguły w okolicy twarzy i występujący najczęściej u osób po 70. roku życia. 3.Czerniak szerzący się powierzchownie, występujący na tułowiu i kończynach dolnych 4.Czerniak szerzący się na częściach akralnych umiejscowiony na dłoniach i stopach.

Niepokojące sygnały

Jeśli znamiona na skórze w ostatnim czasie się zmieniły, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest zaczerwienienie znamion oraz zmiana ich zabarwienia. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest krwawienie ze znamion, swędzenie oraz ból. Szczególną uwagę powinno się również zwrócić na pogrubienie lub zmianę kształtu znamion.

Wśród onkologów niepokój wzbudzają cztery zmiany określane w skrócie jako ABCD, czyli A jak asymetria znamienia, B jak postrzępione i nierówne brzegi, C jak kolor czyli jego ściemnienie , odbarwienie czy nierównomierne rozmieszczenie barwnika oraz D jak rozmiar zwłaszcza ten powyżej 6 mm.

Rozpoznanie kliniczne czerniaka

Jeżeli tylko zauważyłaś niepokojące  zmiany w obrębie znamion, nie zwlekaj z konsultacją się u lekarza dermatologa czy onkologa! Lekarz powinien dokładnie obejrzeć zmianę, a o jej kwalifikacji do leczenia zadecyduje kilka czynników.

Nieostre odgraniczenie, nieregularny i ząbkowany zarys zmiany to jedna z takich zmian. Średnica powyżej 6 mm oraz asymetria znamiona to kolejne z nich. Szybki rozrost zmiany, pojawienie się obwódki zapalnej wokół zmiany, krwawienie lub owrzodzenie zmiany są również bardzo niepokojące. Nierównomierne przebarwienie, pociemnienie lub rozjaśnienie zabarwienia zmiany to kolejne alarmujące sygnały.

Przez cały rok dbamy o skórę, wklepujemy w nią kremy i balsamy, ale często zapominamy, że piękna skóra musi być zdrowa. Nie lekceważmy więc również żadnych niepokojących zmian.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze