Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
13 sierpnia 2012 in onkologia, Porady by Izabela Moskal

Niegroźna plama czy czerniak?

Zła wiadomość jest taka, że mimo ostrzeżeń dermatologów liczba zachorowań na czerniaka ciągle jest olbrzymia. Dobra wiadomość to ta, że na szczęście czerniak wcześnie wykryty jest wyleczalny u większości pacjentów. Jak prawidłowo rozpoznawać niepokojące objawy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wylegiwanie się na słońcu jest przyjemne pod warunkiem, że właściwie dbamy o naszą skórę. Filtry to podstawowy sposób ochrony przed poparzeniami a także przed czerniakiem. Ten nowotwór skóry obecnie rozpoznawalny jest w 4 następujących typach:

1.Czerniak guzkowy występujący na tułowiu, szyi i głowie.
2.Czerniak rozwijający się na podłożu złośliwej plamy soczewicowatej umiejscowiony z reguły w okolicy twarzy i występujący najczęściej u osób po 70. roku życia.
3.Czerniak szerzący się powierzchownie, występujący na tułowiu i kończynach dolnych
4.Czerniak szerzący się na częściach akralnych umiejscowiony na dłoniach i stopach.

Niepokojące sygnały

Jeśli znamiona na skórze w ostatnim czasie się zmieniły, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest zaczerwienienie znamion oraz zmiana ich zabarwienia. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest krwawienie ze znamion, swędzenie oraz ból. Szczególną uwagę powinno się również zwrócić na pogrubienie lub zmianę kształtu znamion.

Wśród onkologów niepokój wzbudzają cztery zmiany określane w skrócie jako ABCD, czyli A jak asymetria znamienia, B jak postrzępione i nierówne brzegi, C jak kolor czyli jego ściemnienie , odbarwienie czy nierównomierne rozmieszczenie barwnika oraz D jak rozmiar zwłaszcza ten powyżej 6 mm.

Przeczytaj także: Walka z czerniakiem nabiera tempa

Rozpoznanie kliniczne czerniaka

Jeżeli tylko zauważyłaś niepokojące  zmiany w obrębie znamion, nie zwlekaj z konsultacją się u lekarza dermatologa czy onkologa! Lekarz powinien dokładnie obejrzeć zmianę, a o jej kwalifikacji do leczenia zadecyduje kilka czynników.

Nieostre odgraniczenie, nieregularny i ząbkowany zarys zmiany to jedna z takich zmian. Średnica powyżej 6 mm oraz asymetria znamiona to kolejne z nich. Szybki rozrost zmiany, pojawienie się obwódki zapalnej wokół zmiany, krwawienie lub owrzodzenie zmiany są również bardzo niepokojące. Nierównomierne przebarwienie, pociemnienie lub rozjaśnienie zabarwienia zmiany to kolejne alarmujące sygnały.

Przez cały rok dbamy o skórę, wklepujemy w nią kremy i balsamy, ale często zapominamy, że piękna skóra musi być zdrowa. Nie lekceważmy więc również żadnych niepokojących zmian.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI