Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
22 czerwca 2011 in Porady by Ewa Nieckuła

Osteoporoza – nie dać się złodziejowi kości

Przez całe życie nasze kości regenerują się. Specjalne komórki centralne, które zawiadują tym procesem żyją równie długo co my i z nami umierają. Komunikują się z każdą komórką kostną przez kanaliki niczym za pomocą linii telefonicznej. Niestety z upływem czasu przebudowa kości przestaje być skuteczna, a gdy nad procesami regeneracji zaczynają górować procesy niszczenia, ich struktura słabnie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tak bardzo, że zwykły upadek może skończyć się złamaniem. Gdy ktoś nam mówi …zwyczajnie szłam ulicą, potknęłam się i złamałam rękę, to niemal na 100 procent ma osteoporozę. By w zdrowym organizmie doszło do złamania musi zadziałać na kość dużo większa siła niż tylko ciężar upadającego ciała. Ryzyko zachorowania na osteoporozę rośnie, gdy spada poziom estrogenów. Te hormonów, poza wieloma innymi funkcjami, nadzorują także regenerację kości. Tak więc momentem przełomowym dla zdrowia jest menopauza występująca u większości kobiet około 50-tego roku życia. To oznacza, że blisko jedna trzecia kobiecego życia, bo trzydzieści lat przypada na okres podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Cywilizacyjnie jest to nowy problem. W Cesarstwie Rzymskim kobiety umierały w wieku 25 lat, w XVIII stuleciu średnia życia kobiet wynosiła 35 lat, a obecnie powyżej 80 lat. – Wiele się mówi o chorobach serca, nowotworach, ale niewiele o osteoporozie. Tymczasem ryzyko złamania kości po 50 roku życia jest równie wysokie jak chorób serca, i znacznie wyższe niż raka piersi – mówi prof. Edward Czerwiński, Kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ w Krakowie.

Osteoporozę najczęściej ignorujemy. Jednak grozi nam prawdziwa epidemia tej choroby, na równi z chorobami zakaźnymi jak grypa czy gruźlica. – Społeczeństwo się szybko starzeje. W Polsce w 2008 r. odnotowaliśmy  2mln 600 tys. złamań,  w 2035 r. szacujemy że złamań osteoporotycznych może być ok. 3,5 miliona rocznie. A to już  jest stan epidemii – ostrzega prof. Czerwiński.

Kobieta dbająca o swoje zdrowie dba o badania kontrolne, do takich należy densytometria, czyli pomiar gęstości kości. Niestety to badanie nie oszacuje ryzyka wystąpienia osteoporozy. Zależy ono od wielu czynników: wieku, szczególnie narażone są kobiety przechodzące wczesną menopauzę przed 45 rokiem życia, obciążenie genetyczne (osteoporoza u matki), brak ruchu, zła dieta z dużą ilością napojów zakwaszających, alkohol, palenie papierosów oraz budowa ciała. Częściej na osteoporozę zapadają kobiety szczupłe i wysokie.

Osteoporoza nie bez kozery nazywana jest przez lekarzy cichym złodziejem kości. Większość złamań kręgosłupa najczęściej nie daje żadnych objawów. Tymczasem co czwarta po 50-tym roku życia i co druga kobieta po 80-tym roku życia ma pęknięte kręgi kręgosłupa. Najgorsze jest to, że pierwsze nie zauważone najczęściej złamanie, które objawia się jedynie zmniejszeniem wzrostu, dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko kolejnego złamania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o siebie. Każda z nas może sama oszacować własne ryzyko  złamania kości wypełniając kwestionariusz kalkulatora FRAX na stronie www.osteoporoza.pl .

24.06 obchodzony jest Dzień Osteoporozy – pamiętajcie o profilaktyce!


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI