1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Otyłość - choroba cywilizacyjna

123rf.com
123rf.com
24 października został przez Światową Organizację Zdrowia ogłoszony Dniem Walki z Otyłością. Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a skala ludzi z nadwagą z roku na rok zwiększa się. Niepokojącym faktem jest to, że coraz większą grupę osób z otyłością stanowią dzieci.

Otyłość może mieć wiele przyczyn. Podstawowy podział dzieli przyczyny otyłości na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych zaliczamy nieprawidłowe odżywianie, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, problemy ze stresem oraz leki. Przyczyny wewnętrzne mają swoje źródło głównie w genetyce i procesach biologicznych zachodzących w naszych organizmach.

Szczególnie negatywne skutki dotykają dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wśród polskich 11-latków aż 29% boryka się z otyłością, zaś wśród 13-latków co czwarty z nich ma te problemy. Nastolatek mający nadwagę boryka się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną oraz brakiem akceptacji wśród rówieśników. To wszystko może prowadzić do i braku chęci do życia.

Otyłość powoduje także wiele chorób. Aż 80% mających problem z nadwagą dotyka cukrzyca typu II. Układ sercowo-naczyniowy także jest narażony na przykre dolegliwości. Szczególnie osoby po 50 roku życia dotykają problemy z nadciśnieniem tętniczym. Otyłość może powodować także astmę, a szczególnie zły wpływ nadwaga ma na problemy z kręgosłupem oraz zwyrodnienia kości i stawów.

- Najważniejszym aspektem walki z otyłością jest poznanie jej przyczyn. Pierwszą osobom, która udzieli nam fachowej porady jest lekarz rodzinny, który zleci podstawowe badania i skieruje nas do dietetyka. Specjalista dietetyk pomoże nam w jak najlepszym rozpoznaniu problemu, ustali plan leczenia i pozwoli wrócić do odpowiedniej dla nas wagi.  – mówi lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.

Problemów z otyłością nie można lekceważyć. Zaniedbania oraz brak odpowiedniej reakcji w początkowej fazie choroby może skutkować w przyszłości wieloma dolegliwościami. Zwróćmy też uwagę na nasze dzieci, zamiast gazowanych napojów i słodyczy spakujmy im na drugie śniadanie zdrową przekąskę w postaci jabłka czy innego owocu. Pamiętajmy, że to my mamy być dla nich przykładem, a to czego nauczą się w młodym wieku zaowocuje w dorosłym życiu zdrowymi nawykami żywieniowymi.

źródło: materiały prasowe Benhauer

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze