1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pigułka jak swatka

123RF.com
123RF.com
Mniej satysfakcji w łóżku, ale za to związek z partnerem bardziej stały – to cena stosowania pigułki hormonalnej.

Badania nad doborem płciowym u ludzi nabrały tempa w 1996 roku, gdy przeprowadzono tekst brudnego podkoszulka. Kobiety wybierały mężczyznę na podstawie zapachu niezmienianego przez dwa dni T-shirtu. Uczestniczki eksperymentu najczęściej wybierały tych panów, którzy mieli inny niż one zestaw genów układu zgodności tkankowej (MHC). Woń ciała, jak się okazało, zawiera bardzo dużo informacji kluczowych w ocenie partnera z punktu widzenia „jakości” przyszłego potomstwa. Odmienne geny MHC rodziców zapewniają dziecku długie i zdrowe życie. Taka reguła panuje wśród laboratoryjnych gryzoni i na jej podstawie można przypuszczać, że podobnie dzieje się u ludzi. Im większa zmienność genetyczna partnerów, tym większe szanse na udane dzieci.

Od tego czasu w wielu laboratoriach na świecie prowadzone są badania różnych czynników wpływających na to, kto komu rzuca się w ramiona. Wiadomo już, że kobiece preferencje zmieniają się w rytmie cyklu miesięcznego, sterowanego hormonami płciowymi. Gdy kobieta znajduje się w fazie płodnej, pociągają ją mężczyźni męscy, o wysokim poziomie testosteronu i ze skrajnie różnymi genami MHC. Natomiast pod koniec cyklu jest bardziej skłonna wybrać mężczyznę o genotypie podobnym do jej i niższym poziomie testosteronu. To dlatego, że w podczas owulacji kobieta podświadomie szuka najlepszego ojca z biologicznego punktu widzenia, a gdy płodne dni się kończą – zamiast macho woli typ opiekuńczego tatusia, który zapewni jej wsparcie i bezpieczeństwo (na wypadek, gdyby już była w ciąży).

Tę regułę zakłóca hormonalna pigułka antykoncepcyjna, która zaburza naturalny cykl miesięczny, utrzymując organizm w stanie pozorowanej ciąży. Konsekwencją jej stosowania będzie także zmiana kryteriów, którymi kobieta kieruje się w wyborze partnera.

Tyle tytułem wstępu, niezbędnego dla pełnego wyjaśnienia doświadczenia, które przeprowadził Craig Roberts ze . Badał, jaki wpływ na stałość związku ma pigułka antykoncepcyjna, przeprowadzając sondaż wśród 2519 kobiet ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Wielkiej Brytanii i Kanady, które miały już co najmniej 1 dziecko.

Uczestniczki eksperymentu oceniały ogólną satysfakcję ze związku oraz intensywność seksualnych przeżyć, a także atrakcyjność partnera obecnego lub poprzedniego ( o ile były samotne). 1005 kobiet stosowało antykoncepcję hormonalną w momencie poznania swojego partnera, zaś 1514 zabezpieczało się przed ciążą w inny sposób. Okazało się, że te, które zażywały pigułkę były zwykle mniej usatysfakcjonowane seksualną stroną życia, ale wyżej oceniały pozostałe aspekty związku. Co ważne, ich związki trwały dłużej, średnio o dwa lata.

Jaki stąd wniosek? Odstawienie pigułki na kilka miesięcy przed ślubem pomoże wsłuchać się w to, co mówi ciało i mieć potem udany seks. Ale każdy kij ma dwa końce!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze