Przeciwdziałanie próchnicy zębów

Przeciwdzialanie prochnicy
123rf.com

Dbasz o zęby, szczotkujesz je, stosujesz nici, płyny do płukania ust, chodzisz na regularne kontrole, a i tak stomatolog stwierdził próchnicę? Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Annę Nordströmz Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji, masowanie pastą z wysoką zawartością fluoru czterokrotnie zmniejszy ryzyko próchnicy zębów.

Masaż zębów uchroni je przed próchnicą?

Osiem lat temu na szwedzki rynek została wypuszczona nowa pasta do zębów z trzykrotnie wyższą zawartością fluoru niż normalne pasty. Dostępna bez recepty była przeznaczona dla osób szczególnie zagrożonych ryzykiem próchnicy zębów. Po kilku latach przeprowadzono pierwsze naukowe podsumowania i odkryto nową metodę czyszczenia zębów, która czterokrotnie zwiększa poziom ochrony przed próchnicą.

Masuj po obiedzie

Wolontariusze biorący udział w badaniu nie tylko czyścili zęby zwykłą pastą i tą ze zwiększoną zawartością fluoru, ale także testowali nową metodę czyszczenia zębów – tarcia pasty na ich powierzchni przy pomocy palców. Jak przekonują szwedzcy naukowcy, stosowanie tej metody raz dziennie dostarcza zębom trzeciej porcji fluoru i chroni je dodatkowo przed próchnicą.

– Osobiście podchodzę do tego z dystansem. Polacy nie nitkują zębów, szczotkują je zbyt krótko i niedokładnie. Nie sądzę, by masowanie zębów się przyjęło w naszym społeczeństwie. Jeśli jednak ktoś chce ją stosować, to najlepsza pora to między porannym a wieczornym myciem zębów, np. po obiedzie. Nie zapominajmy jednak także o tradycyjnym szczotkowaniu zębów przy pomocy szczoteczki do zębów, bo tylko tak dokładnie wyczyścimy zakamarki, do których na pewno nie dostaniemy się palcem – radzi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, właściciel Duda Clinic w Katowicach.