1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Przed podróżą zaszczep się!

123RF.com
123RF.com
Podróż do tropików to ogromna przygoda nie tylko ze względu na totalną odmienność kulturową i oszałamiające doznania estetyczne, lecz również z powodów zdrowotnych i bakteriologicznych. Przed wyprawą na inny kontynent warto pamiętać o szczepieniach!

...i uzbrój w hart ducha - mogłabym dodać po rozmowie z moją znajomą, która ma zwyczaj raz w roku udawać się w egzotyczne miejsca na Ziemi.

W Meksyku na pustyni ugryzł ją pająk (przez tydzień nie mogła otworzyć oka), podczas wycieczki na tamtejsze wulkany doznała poparzenia słonecznego, które na pół roku zniekształciło jej twarz. Z Tobago przywiozła stawonoga w stopie, z Amazonii drzazgę  w łydce....

Przede wszystkim jednak wakacje w tropikach - to także podróż do świata obcego dla naszego układu odpornościowego. Przed skutkami kontaktu z chorobotwórczymi mikroorganizmami chronią nas szczepienia. Należy je starannie zaplanować, gdy wybieramy się do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, gdzie warunki sanitarne są dużo gorsze niż w Europie.  Szczególnie, jeśli chcemy poznawać obce strony na własną ręką i żywić się w przypadkowych knajpkach.

– Ale o szczepieniach nie należy zapominać nawet, gdy planujemy pobyt w luksusowym hotelu. Do zakażenia żywności może dojść na każdym etapie jej pozyskiwania, dystrybucji, przygotowywania posiłków – mówi dr Danuta Jurkiewicz – Badacz, kierownik Wojewódzkiej Poradni Szczepień Ochronnych i Centrum Szczepień  w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Przede wszystkim szczepimy się przeciw żółtaczce pokarmowej, czyli chorobie wywoływanej przez wirus zapalenia wątroby typu A (WZW typu A).

- Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia zakażonej żywności i wody lub kontaktu z osobą zakażoną – wyjaśnia dr Jurkiewicz-Badacz. Grozi nam także zakażenie durem brzusznym choć w mniejszym stopniu niż WZW typu A. Podróż do Afryki czy Azji powinny poprzedzić także szczepienia przypominającymi dawkami błonicy, tężca i polio. Polio - choroba niespotykana już w Polsce - wciąż jest aktywna w Afryce, Afganistanie, Pakistanie i Indiach.

W zależności od celu i charakteru wyjazdu oraz tego, jaki jest ogólny stan zdrowia podróżującego, lekarz może jeszcze zalecić szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie lub kleszczowemu zapaleniu mózgu. - Przeciwko wściekliźnie zaszczepiłam się jadąc do Mali, ale nie zrobiłam tego przed podróżą do Indii. I bardzo żałowałam, bo zaatakowała mnie małpa – mówi podróżniczka, Katarzyna Pąk.

Niektóre państwa wymagają przy wjeździe dowodu zaszczepienia, czyli wpisu w tzw. żółtej książeczce, którą należy przy sobie mieć. W krajach afrykańskich  obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Arabia Saudyjska  żąda szczepienia się przeciw meningokokom.

Pozostaje jeszcze zabezpieczenie się przed malarią – niebezpieczną i najpowszechniejszą chorobą pasożytniczą w gorącym klimacie. Niestety szczepionki przeciwko niej jeszcze nie ma. Malaria najczęściej przywożona jest z Kenii i Tanzanii.  Tym bardziej groźna, że lekarz w Polsce nie spodziewa się pacjenta z malarią i często nie potrafi ustalić przyczyny dolegliwości.

- Profilaktyka polega na dokładnym zakrywaniu ciała – ubieraniu się w długie spodnie i koszulę z długimi rękawami, dbaniu o nakrycie głowy. Na odkrytą skórę należy stosować środki odstraszające komary. Podobnie zabezpieczone powinno być mieszkanie i miejsca odpoczynku: siatki w oknach, moskitiery na łóżkach. Istotne, by zażywać leki przeciwmalaryczne – mówi dr Jurkiewicz-Badacz. Jednak nawet najstaranniejsza profilaktyka nie daje stuprocentowej gwarancji, że zakażenie malarią nie nastąpi. Za to minimalizuje  ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze