Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
7 listopada 2011 in Porady by Joanna-Sarniewicz

Przeziębienie lecz miodem

Coraz więcej i głośniej mówi się o tym, że kończy się era antybiotyków. Reakcją na to jest przywracanie do łask kuracji naszych babć. Napar z lipy, czosnek i miód zamiast „chemicznych” pigułek? Tak i jeszcze raz tak.

Miód ma – obok wielu prozdrowotnych zalet – również właściwości bakteriobójcze. Działa nawet na drobnoustroje odporne na antybiotyki. Dlatego idealny będzie przy zaczynającej się właśnie infekcji. Nie wzorujmy się jednak na naszych babciach bezkrytycznie i nie serwujmy sobie czy dzieciom kubka gorącego mleka z miodem. To przy przeziębieniu podstawowy, choć często popełniany błąd. Otóż mleko jest idealną wprost pożywką dla rozwijających się drobnoustrojów. Pij je, ale tylko wtedy, kiedy chcesz bakterie, które właśnie zaczynają panoszyć się w twoim organizmie, rozmnożyć! Kiedy zaczyna nas „coś brać”, zapomnijmy o nabiale – mleku, jogurcie, kefirze. Miód łączmy raczej z herbatą. Najlepszy na przeziębienie będzie ten lipowy – nie dość, że działa antybakteryjnie, to jeszcze ma właściwości wykrztuśne. W dodatku jest łagodny w smaku, podobnie jak akacjowy. Przy bólu gardła nie polecamy spadziowego – jest ostry, może podrażniać.

Wspaniałym i w dodatku smacznym lekarstwem jest napój z imbiru, miodu i cytryny. Imbir (świeży) pokrójmy na cienkie plasterki, trochę je „nadduśmy” trzonkiem noża, by lekko puściły sok, zalejmy gorącą wodą (nie cieplejszą jednak niż 60 stopni), dodajmy sok z cytryny i kilka łyżek miodu. Działa rozgrzewająco, leczy i jest pyszne! Co prawda niektórzy sądzą, że jeśli lekarstwo smakuje, to znaczy, że nie działa, ale takie myślenie włóżmy do szuflady z napisem „przesądy”.PODYSKUTUJ:

4 Responses to Przeziębienie lecz miodem

  1. ….należy pamiętać, że miodu nie jemy prosto ze słoika, koniecznie trzeba go rozpuścić nawet w małej ilości płynu,a do babcinej wersji z mlekiem dodaje się czosnek i masło a wtedy nie ma mowy o namnażaniu się bakterii.Ojjj…nieuważnie autorka słuchała babci :):):):)

  2. Brakuje tu jeszcze syropu z cebuli :)

  3. a mi się wydaje że to mit z tym miodem. nawet dałam to jako mit na takiej nowej stronie z mitami medycznymi, nazywa się pogromcy mitów medycznych (jakoś niedawno wystartowało), mam nadzieję, że ktoś mi to tam fachowo wyjaśni :)

  4. @magdenka,
    jest taka strona?? od kiedy? fajnie

POLECANE KSIĄŻKI

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zajęcia z jogi
Dzień otwarty w ośrodku Equanimus

Program: 10.00-11.30 sesja jogi dla początkujących herbata 12.00 – 13.00 wykład i rozmowa „Dlaczego joga pomaga uwolnić się od stresu...

Zamknij