Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
30 kwietnia 2012 in onkologia, Porady by Ewa Nieckuła

Rak piersi w 10 odmianach

Choroba obecnie nazywana nowotworem sutka jest w gruncie rzeczy dziesięcioma różnymi chorobami – twierdzą naukowcy po przeprowadzeniu międzynarodowego badania na wielką skalę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Klasyfikacja do właściwego podtypu może poprawić skuteczność leczenia, gdyż leki powinny być dokładnie dobierane do rodzaju nowotworu. Tego typu podział otwiera nowe możliwości opracowywania leków celowanych, ale także drogę do lepszej diagnostyki.

Obecnie bardzo duża część chorych otrzymuje standardową chemioterapię połączoną z radioterapią. Chemioterapia działa na cały organizm, powodując przy tym wiele skutków ubocznych, leki celowane zaś atakują prawie wyłącznie komórki nowotworowe.

Lekarz po określeniu podtypu choroby będzie wiedział, które z leków są mało skuteczne, a które działają najlepiej. Obecnie nowotwór piersi jest diagnozowany na podstawie badania histopatologicznego – analizy komórek pod mikroskopem i „markerów” choroby, czyli specyficznych białek. Jeśli obecne są estrogenowe receptory – guz powinien dobrze reagować na tamoxifen, te zaś z dużą liczbą receptorów Her2 mogą być leczone herceptyną. Olbrzymia większość nowotworów piersi ( ponad 70 proc.) reaguje na terapię hormonalną.  Niemniej jednak reakcja guza na leczenie bardzo się różni – w około 5 proc. przypadków nie poddaje się terapii. Stąd potrzeba lepszej klasyfikacji choroby.

Przeanalizowano próbki tkanki nowotworowej pobrane od 2 tys. pacjentek z Wielkiej Brytanii i Kanady. Badania dotyczyły zmian molekularnych w komórkach rakowych – mutacji genów, wyciszania lub ich nadmiernej aktywności. Autorzy badania oceniają swoje wyniki jako rewolucyjny przełom w leczeniu nowotworu piersi.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI