Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
11 czerwca 2012 in Porady by redakcja

Skóra pod specjalnym nadzorem

Każdego roku liczba zachorowań na czerniaka rośnie, a badania wykazują, że szczególnie narażone są kobiety. Jak się przed nią ochronić? Uważać na słońce i regularnie badać skórę!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kampanie społeczne nawołują do okresowych badań, dzięki którym można w bardzo wczesnym stadium wykryć niebezpieczne schorzenia i dzięki temu uratować swoje zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Właśnie dlatego cyklicznie należy wykonywać cytologię, mammografię, podstawowe badania krwi. Dokładnie w ten sam sposób powinno się podchodzić do sprawdzania kondycji skóry. – Gdy będziemy ją regularnie kontrolować, wszelkie niepokojące zmiany zostaną w porę zauważone i poddane odpowiedniemu leczeniu – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, pracownik Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Na tę chorobą najbardziej narażone są osoby, które mają predyspozycje dziedziczne, amatorzy solariów, oraz ci, którzy opalają się dużo i bez ochrony przed promieniami UV. Zwłaszcza groźne są poparzenia słoneczne. Te, do których dojdzie przed 15 rokiem życia, wielokrotnie zwiększają ryzyko raka skóry. Do niedawna czerniak był uznawany za chorobę nieuleczalną, dziś jednak wiadomo, że wykryty we wczesnym stadium, może zostać wyleczony. – Niezbędnym warunkiem jest częste oglądanie swoich znamion i regularne wizyty u dermatologa – mówi dr Nowicka.

Oko, szkiełko, kamera, czyli skóra pod kontrolą

Podstawowym i najprostszym sposobem badania skóry jest jej obserwacja. – Takie badanie możemy wykonywać sami. Namawiam więc do dokładnego przyglądania się swoim znamionom – mówi doktor Nowicka. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Większość dermatologów posługuje się systemem ABCDE, czyli oceną: A – asymetrii, B – brzegu, C – koloru, D – rozmiaru (diameter) i E – grubości (elevation). Zmiana asymetryczna, niejednolita w kolorze, o nierównych brzegach i większa niż 6 mm powinna niepokoić. Gdy dodatkowo swędzi, piecze, zaczyna się sączyć, zmienia kolor lub rozmiar, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Niestety czerniak jest chorobą, która w pierwszej fazie często przechodzi bezobjawowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest REGULARNE kontrolowanie znamion u specjalisty, który ma odpowiedni sprzęt diagnostyczny – dermatoskop lub komputerowy analizer skóry.

Badanie dermatoskopem – polega na przyglądaniu się skórze w dużym przybliżeniu. Dermatoskop to urządzenie, które łączy w sobie lupę powiększającą oglądany obraz 10-12 krotnie oraz źródło światła, które umożliwia zobaczenie głębszych struktur oglądanej zmiany.
Badanie komputerowym analizerem skóry.
To urządzenie elektroniczne zaopatrzone w cyfrową kamerę. o rozdzielczości 1,3 Mpx. Dzięki 40-krotnemu powiększeniu analizer ułatwia precyzyjną analizę wielkości i kształtu znamiona. Pozwala także dokładnie obserwować jego kolorystykę. Co istotne, urządzenie fotografuje znamiona w powiększeniu i archiwizuje takie zdjęcia, dzięki czemu lekarz może obserwować zachowanie znamion i interweniować w przypadku niepokojących zmian.

Zarówno badanie dermatoskopem, jak i analizerem są bezinwazyjne i bezbolesne. – Wystarczy chwila, by sprawdzić, jakiej kondycji jest skóra, czy nie ma na niej niebezpiecznych zmian. A jeśli są, dzięki szybkiemu i wczesnemu rozpoznaniu szansa na wyleczenie jest dużo wyższa – zaznacza Danuta Nowicka.

Czego pragnie nasz skóra?

Cykliczne badanie skóry to nie tylko profilaktyka przeciwnowotworowa. Dzięki dokładnemu przyjrzeniu się cerze można dowiedzieć się, z jakimi problemami się boryka i czego potrzebuje. Komputerowy analizer skóry Nati bada m. in. nawilżenie skóry, jej strukturę, głębokość zmarszczek, poziom złuszczania. Obiektywnie ocenia stan skóry, obrazuje indywidualne potrzeby i określa program pielęgnacji gabinetowej a także, co bardzo istotne pielęgnacji domowej. Po komputerowej analizie skóry dokładnie wiadomo, z jakich zabiegów powinno się skorzystać i jakich kosmetyków używać w domu, by efekt zabiegu był widoczny jak najdłużej.  – Regularna diagnostyka to dla nas wszystkich szansa na zdrową i piękną skórę – mówi doktor Nowicka.

Jak ochronić się przed czerniakiem:
– opalaj się z umiarem, najlepiej w półcieniu
– bezwzględnie unikaj słońca pomiędzy 10-15
– stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca, unikając poparzeń
– korzystaj z kremów z filtrem dostosowanym do swojego typu skóry, co najmniej SPF 25, a najlepiej SPF 50
– co godzinę dosmarowuj kolejną warstwę filtru słonecznego
– regularnie (raz na pół roku) badaj skórę
– nie korzystaj z solarium


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI