Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Najnowsze badania pokazuja, że spaliny również zwiększają ryzyko zawału serca.
29 września 2011 in Porady by Joanna-Sarniewicz

Spaliny przyspieszają zawał

Jeśli jesteś w grupie ryzyka zawału, unikaj centrum miasta w godzinach szczytu. Spaliny zagęszczają krew – a od tego do poważnych sercowych problemów droga krótka!

Nie od dzisiaj wiadomo, że wdychanie spalin samochodowych jest, delikatnie mówiąc, niezdrowe. Mieszkańcy miast są zdecydowanie bardziej narażeni na choroby płuc i układu oddechowego, a astmatycy z miast muszą zażywać znacznie więcej lekarstw niż astmatycy ze wsi.

Jednak dopiero całkiem niedawno okazało się, że wdychanie spalin może być również przyczyną zawałów serca. Odkryli to naukowcy z Wielkiej Brytanii. Ich badanie objęło prawie 80 000 pacjentów, dotkniętych atakami serca w Anglii i Walii. Następnie badania te powiązano z danymi o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że ryzyko ataku rośnie przez około sześć godzin od momentu wdychania bardziej niż zwykle zanieczyszczonego powietrza, a potem znowu maleje.

Naukowcy podkreślają jednak, że zanieczyszczenia nie są wcale głównym czynnikiem przyczyniającym się do zawałów serca. Raczej o kilka godzin przyspieszają ataki, które prawdopodobnie i tak by nastąpiły. Dzieje się tak, ponieważ spaliny „zagęszczają” krew, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów, a to prowadzi bezpośrednio do zawału.

Warto też pamiętać, że po sześciu godzinach od momentu wdychania spalin, ryzyko zawału wcale nie spada do zera. Częste wdychanie spalin jest szkodliwe dla zdrowia oraz może znacznie skrócić długość życia. Dlatego brytyjscy eksperci radzą, by unikać spalin, o ile tylko jest to możliwe. Niezdrowe odżywanie się oraz palenie są znacznie częstszymi przyczynami zawałów serca, ale spaliny samochodowe mogą zawał znacznie przyspieszyć.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI