Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
27 marca 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Trudna sztuka antykoncepcji

Prezerwatywa właściwie użyta daje niemal stuprocentową pewność zabezpieczenia przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową (wg danych Światowej Organizacji Zdrowia). Tyle, że bardzo często jest źle stosowana, ostrzegają naukowcy z Kinsey Institute na łamach czasopisma Sexual Health.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wśród ankietowanych przez nich osób byli ludzie różnych zawodów i w różnym wieku – monogamiczne małżeństwa, studenci i młodzież, pracownicy socjalni, prostytutki i pacjenci z chorobami wenerycznymi. Badania prowadzono w 14 krajach, w latach 1995-2011. W większości były to kraje rozwijające się, ale znalazły się wśród nich także Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Naliczono 14 typowych, najczęściej występujących błędów. Niektóre jakby wzięte prosto z nieprzyzwoitego dowcipu o 3 marynarzach na przepustce, którzy mają tylko 2 prezerwatywy. Od 1,5 do 24,8 proc. respondentów przyznawało, że zakładają prezerwatywę po rozpoczęciu stosunku; przedwcześnie ją zdejmuje 1,4-26,9 proc.; rozwija do końca prezerwatywę przed założeniem na członek – 2,1-25,3 proc.; naraża partnerkę na kontakt z nasieniem przez nieostrożne zdejmowanie do 57 proc.; nakłada ściśle, nie zostawiając wolnego końca na spermę – 24,3-45,7 proc.; zakłada na lewą stronę 4-30 proc.; rozpoczyna stosunek z częściowo tylko rozwiniętą 8,8 proc.; przecina gumę przy otwieraniu opakowania zębami lub ostrymi przedmiotami 2,1-11,2 proc.; kilkakrotne korzysta z tej samej prezerwatywy 1,4-3,3 proc.; przechowuje bez firmowego opakowania 3,3-19,1 proc.!

Prof. Stephanie Sanders z Kinsey Institute przyznaje, że rozbieżność otrzymywanych wyników jest efektem niejednolitych metod badawczych. Mimo to płynie z nich jeden wniosek: podstawowa profilaktyka prozdrowotna i antykoncepcja w najprostszej postaci nadal stanowi duże wyzwanie dla milionów ludzi.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI