Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
21 marca 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Walka z czerniakiem nabiera tempa

Główną metodą leczenia czerniaka, najbardziej złośliwego i nieobliczalnego nowotworu skóry, jest skalpel. Usunięcie guza stwarza dużą szansę na wyleczenie we wczesnej fazie choroby, czyli wtedy, gdy nie ma przerzutów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Niestety bardzo wielu chorych pojawia się u lekarza z zaawansowaną chorobą.  W tej fazie czerniak jest oporny na stosowane do tej pory leki. – Po 36 latach stagnacji mamy prawdziwy przełom w terapii tego nowotworu – mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii, w Warszawie. Nowy preparat – wermurafenib – od niedawna zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej daje nadzieję, że chorzy na czerniaka w fazie przerzutów będą żyli dłużej. Jego działanie polega na blokowaniu nieprawidłowego białka, kodowanego przez zmutowany gen BRAF.  Białko to pełni ważną funkcję w rozwoju nowotworu. Mutacja genu BRAF  występuje u 50 proc. pacjentów mających czerniaka.  W badaniach klinicznych okazało się, że stosowanie nowego leku nie tylko wydłuża życie tym chorym,  ale także powoduje zmniejszenie guza. Dlatego przed zastosowaniem wermurafenibu należy przeprowadzić test genetyczny, za pomocą którego oznacza się mutację  genu BRAF.

Lekarze wiążą także nadzieje z innym lekiem, który wzmacnia naturalną zdolność organizmu do walki z nowotworem. Ipilimumab nie działa wybiórczo na konkretny typ nowotworu, może być skuteczny wobec każdego rodzaju guza. Niestety ma bardzo groźne skutki uboczne. Ponadto lekarze nie potrafią na razie określić, który z pacjentów odpowie pozytywnie na terapię tym środkiem. Reakcja organizmu nie zależy ani od rozległości przerzutów, ani od ich lokalizacji.

Czerniak staje się problemem coraz większej liczby ludzi, co 10 lat podwaja się liczba zachorowań na ten nowotwór. W Polsce lekarze odnotowują rocznie ponad 2 tys. nowych przypadków tej choroby, rośnie też liczba zgonów nią spowodowanych.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI