Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
24 października 2011 in Porady by Ewa Nieckuła

Wszystko o bólu głowy

Bóle głowy. Któż ich nie ma. Jednak bólowi bólowi nie jest równy, ważne by określić jego typ. Wtedy łatwiej się z nim uporać.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Napięciowy

Najbardziej rozpowszechniony ból głowy (do 70 proc. przypadków), odczuwany jako stale utrzymujący się ból lub ciśnienie wokół głowy, zwłaszcza w okolicach skroni, albo z tyłu głowy. Nie tak silny jak migrena, zwykle nie powoduje mdłości i torsji, pozwala na normalne funkcjonowanie. Zastosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych takich jak aspiryny, ibuprofenu czy paracetamolu przynosi ulgę.

Klusterowy

Dużo częściej dotyczą mężczyzn niż kobiety, występują cyklicznie lub w „skupiskach”. Pojawiają się nagle, są bardzo silne, odczuwane po jednej stronie głowy, często towarzyszy im łzawienie oczu, zatkanie i wyciek z nosa po tej samej stronie głowy. Atakowi bólu towarzyszy pobudzenie (cierpiący człowiek na przykład chodzi wkoło) – w przeciwieństwie do migreny, która uniemożliwia jakąkolwiek aktywność. Cierpiący na taki ból głowy powinni się udać do lekarza neurologa.

Zatokowy

Procesy zapalne w zatokach, często spowodowane infekcją mogą wywoływać ból głowy. Zwykle towarzyszy on gorączce. Ten typ bólu głowy ustępuje po zastosowaniu antybiotyku, leków antyhistamiowych lub obkurczających zatoki. Można się wspomagać domowymi sposobami – kuracją czosnkową lub gorącą kąpielą z dodatkiem olejków eterycznych.

Ból “z odbicia”

Jak na ironię może je spowodować nadmierne stosowanie środków przeciwbólowych. Jedna z teorii która tłumaczy powstawanie tej dolegliwości głosi, że nadmiar leków przestawia nasz mózg w stan „podekscytowania” co powoduje właśnie bóle głowy, inna zaś że spadek stężenia substancji leczniczej we krwi wywołuje ból.

Ten typ dolegliwości nęka głównie kobiety, które zmagając się z bólem głowy przez długie lata zażywają leki przeciwbólowe. Sytuację pogarsza picie kawy i alkoholu, palenie papierosów. Polepszenie następuje po odstawieniu leków, a o to trudno w takiej sytuacji. Najlepiej zgłosić się do neurologa.

Migrena

Często jest dziedziczna, trwa do 72 godzin i przejawia się najczęściej jednostronnym bólem głowy, zwykle bardzo silnym. Migrena uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, może powodować mdłości, torsje, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Atak bólu poprzedza aura – czyli zaburzenia widzenia albo drętwienie dłoni. Najskuteczniejszą terapię może zastosować neurolog.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI