1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Wybielanie zębów nie zawsze działa

123RF.com
123RF.com
Wybielanie zębów nie zawsze jest w stanie zmienić ich kolor. Powód – za pomocą past, pasków czy ekspresowych metod dostępnych w gabinetach jesteśmy w stanie usunąć jedynie przebarwienia i plamy powstałe na powierzchni zęba.

– Wybielanie faktycznie rozjaśnia o 3-7 stopni w skali VITA, ale poprzez usuwanie przebarwień powstałych w skutek naszej diety, picia kawy, czy palenia papierosów. Ten sam efekt może dać także usuwanie kamienia. Sam kolor kości pozostaje natomiast niezmieniony. Przypomina to sytuację, w której za pomocą wybielacza chcielibyśmy zmienić kolor porcelanowej filiżanki z kremowej na śnieżnobiały. Jest to niemożliwe  – tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak specjalizujący się w stomatologii estetycznej. Jak więc poprawić kolor zębów, jeśli natura obdarzyła nas kremowymi, żółtymi lub co gorsza - sinymi? Zdaniem specjalistów w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem są licówki, czyli cienkie porcelanowe łuski, które dentysta nakleja na zęby.

Wybielanie usuwa plamy

Wybielanie zębów to najprostszy z zabiegów stomatologii estetycznej. Przywraca zębom świeżość, usuwa nieestetyczne plamy, przebarwienia oraz tzw. głębokie zmiany koloru widoczne w bruzdach zęba. Taki efekt można osiągnąć m.in. dzięki ekspresowym metodom Beyond czy ZOOM2, które w niecałe 45 minut potrafią rozjaśnić zęby o kilka tonów. Pomocne jest także wybielanie nakładkowe, z zastosowaniem specjalnego żelu i elastycznej szyny, którą dopasowuje nam dentysta. I chociaż pacjenci chwalą sobie tego typu zabiegi, to nie zawsze odnoszą one pożądany skutek.

- Wybielaniu możemy poddać się wyłącznie w sytuacji, kiedy mamy zdrowe zęby, a ich ciemniejszy kolor spowodowany jest dietą, napojami, papierosami lub innymi czynnikami, które zabarwiły zęby i spowodowały powstanie osadu. Jeśli natomiast nasze zęby naturalnie mają ciemny odcień np. żółty, kremowy, siny, a nawet niebieskoszary wybielanie na nic się nie zda. Co więcej, nadmierne stosowanie past, pasków, płynów i ekspresowych wybieleń może być przyczyną nadwrażliwości zębów i uszkodzenia szkliwa. W tej sytuacji konieczne są inne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej – wyjaśnia lek. stom. Bartosz Nowa z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Dowolny odcień bieli

Najprostszym rozwiązaniem jest nałożenie licówek. Specjalne mające kilka milimetrów łuski porcelanowe są w stanie zapewnić pacjentowi dowolnie wybrany przez niego kolor zębów, korygują również kształt, zamykają diastemy i nadają linii uśmiechu nowy kształt. Zmieniają także kolor zębów w tak skrajnych przypadkach jak przebarwienia polekowe, przebarwienia zębów martwych czy zaawansowana fluoroza.  – Nawet, jeśli nasze zęby naturalnie są szare, dzięki licówki możemy mieć odcień B0 lub jak zabawnie się go nazywa WC biel. Jest to najjaśniejsza postać zęba, idealnie biała, popularna w Stanach Zjednoczonych. W Polsce najczęściej nakładane są natomiast licówki o odcieniu A1 w skali VITA, jest to naturalna, nieprzesadna biel – mówi dr Nowak.

W gabinetach coraz częściej do zmiany koloru zęba i korekty jego kształtu wykorzystuje się ultracienkie licówki tzw. chipsy. W odróżnieniu od tradycyjnych, nie wymagają one szlifowania zębów. - Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań protetycznych chipsy mają zaledwie 0,2 mm i są bardzo wytrzymałe. Sam zabieg nie wymaga ani podania znieczulenia, wiercenia, ani szlifowania. Procedura z kolei organiczna się zaledwie do 2 wizyt, a nie do 3-4 jak w przypadku tradycyjnych licówek. Licówki wykonuje się z porcelany, która imituje zarówno kolor zęba, jego przezierność, fakturę, jak również charakterystyczne dla zębów bruzdy – tłumaczy dr Nowak.

To dobra wiadomość zwłaszcza dla pacjentów, którzy od lat walczą z kompleksem żółtych zębów. – Jeśli w naszej szafce znajdują się paski wybielające, płyny, nici, pasty ścierające, specjalne szczoteczki, poddawaliśmy się zabiegom w gabinecie, a mimo to efekt wciąż jest niezadowalające i żeby nie zmieniają swojego odcienia, powinniśmy dalsze tego typu zabiegi konsultować z dentystą. Jest on w stanie ocenić czy kolor naszego zęba spowodowany jest osadem, czy jest to jego naturalny odcień i na tej podstawie dobrać odpowiednią terapię – mówi dentysta.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze