Zaburzenia snu – chrapanie

Zaburzenia snu
123rf.com

Według badań około 2% Polaków cierpi na obturacyjny bezdech śródsenny. Brzmi tajemniczo? To nic innego jak chrapanie. I choć nie zawsze to zaburzenie snu spowodowane jest chorobą, nie powinniśmy go lekceważyć i po przeczytaniu artykułu najlepiej udać się do ośrodka diagnostycznego.

Zaburzenia snu
123rf.com

Najczęściej osoby, które cierpią na to zaburzenie snu – nasz współmałżonek lub inny członek rodziny – są dla nas obiektem śmiechu lub powodem do podenerwowania. Głośnego chrapania nie powinniśmy bagatelizować , ponieważ może być oznaką niebezpiecznych dla zdrowia zakłóceń oddechowych. Jak powinien przebiegać zdrowy sen? Po pierwsze- cicho. Po drugie powinien się składać z czterech faz, które powtarzają się cyklicznie każdej nocy. Należą do nich:

  • stan czuwania
  • faza REM ( Rapid Eyes Movement- szybkich ruchów gałek ocznych)
  • faza snu płytkiego
  • faza snu głębokiego

Jeżeli dwie ostatnie fazy trwają odpowiednio długo sen spełni swoje funkcje, a my obudzimy się wypoczęci. Jeżeli sen przerywany jest bezdechami, czyli przerwami trwającymi około 10 sekund i zdarzającymi się w ciągu jednej godziny, mamy do czynienia z chorobą. U osób takich bezdechy mogą występować nawet do kilkuset razy w ciągu jednej nocy i wyraźnie zaburzać sen.

Dlaczego chrapiemy?

Jest to efekt zaburzenia drożności dróg oddechowych na poziomie gardła, wywołany przez spadek ciśnienia w tym obszarze, któremu sprzyja pozycja spania na plecach. W czasie snu napięcie mięśni obniża się, a ściany górnych dróg oddechowych zbliżają się do siebie. Wówczas język i podniebienie miękkie opadają w stronę przełyku i powodują jego zwężenie. Strumień wdychanego powietrza wprawia miękkie tkanki w drgania i wywołuje odgłos chrapania.

Czytaj także: Sposób na problemy ze snem.