Zajść w ciążę po chorobie nowotworowej

Zajść w ciążę po chorobie nowotworowej
123rf.com

Chemoterapia ratuje życie, ale jednym z jej skutków ubocznych bywa bezpłodność, gdyż komórki jajników zostają nieodwracalnie zniszczone. Również radioterapia, jeśli wymagają jej narządy położone w obrębie miednicy, może przekreślić szanse na urodzenie dziecka po chorobie nowotworowej.
By tego uniknąć, lekarze usuwają całe jajniki albo tylko ich fragmenty, zanim rozpoczną agresywne leczenie. Jajniki czekają zamrożone na zakończenie terapii. Czasami kilka lat. Dla kobiety, która ma już dzieci, takie rozwiązanie jest ważne także z innego powodu. Bez względu na wiek usunięcie jajników oznacza przedwczesną menopauzę.

Na odzyskanie płodności chora ma także szansę, jeśli urodziła się jako bliźniaczka jednojajowa. Jej siostra może być dawcą, a przeszczep nie zostanie odrzucony przez organizm, gdyż pod względem genetycznym są niemal identyczne. Pierwsza taka operacja zakończona pełnym sukcesem miała miejsce w 2005 r. Jajniki zaczęły normalnie funkcjonować po 4 miesiącach, podczas 2. cyklu owulacyjnego kobieta po przeszczepie jajników zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dziecko.

Przeszczepianie jajników jest bardzo rzadką procedurą. Łączenie naczyń krwionośnych o średnicy będącej ułamkiem 1 milimetra wymaga od chirurga wielkiego doświadczenia. Nie wiadomo, jak długo efekt operacji się utrzyma, czyli przez jaki okres czasu jajniki będą produkowały hormony.

Kilka dni temu prof. Samuel Kim z centrum medycznego University of Kansas, od wielu lat zajmujujący się przeszczepianiem jajników, ogłosił wyniki swego badania prowadzonego od 2001 r. Z jego praktyki wynika, że produkcja hormonów rozpoczyna się najczęściej w 12-20 tygodni po operacji i trwa nawet 7 lat. W opisywanym przez niego przypadku 28-letniej kobiety, która miała raka szyjki macicy i przeszła radioterapię, potrzebny był dwukrotny przeszczep w 2003 i 2004 r. Jej jajniki nadal funkcjonują normalnie.