Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Zajść w ciążę po chorobie nowotworowej

Ewa Nieckuła
Zajść w ciążę po chorobie nowotworowej
123rf.com
4 lipca 2012 in onkologia, Porady by Ewa Nieckuła
Chemoterapia ratuje życie, ale jednym z jej skutków ubocznych bywa bezpłodność, gdyż komórki jajników zostają nieodwracalnie zniszczone. Również radioterapia, jeśli wymagają jej narządy położone w obrębie miednicy, może przekreślić szanse na urodzenie dziecka po chorobie nowotworowej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

By tego uniknąć, lekarze usuwają całe jajniki albo tylko ich fragmenty, zanim rozpoczną agresywne leczenie. Jajniki czekają zamrożone na zakończenie terapii. Czasami kilka lat. Dla kobiety, która ma już dzieci, takie rozwiązanie jest ważne także z innego powodu. Bez względu na wiek usunięcie jajników oznacza przedwczesną menopauzę.

Na odzyskanie płodności chora ma także szansę, jeśli urodziła się jako bliźniaczka jednojajowa. Jej siostra może być dawcą, a przeszczep nie zostanie odrzucony przez organizm, gdyż pod względem genetycznym są niemal identyczne. Pierwsza taka operacja zakończona pełnym sukcesem miała miejsce w 2005 r. Jajniki zaczęły normalnie funkcjonować po 4 miesiącach, podczas 2. cyklu owulacyjnego kobieta po przeszczepie jajników zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dziecko.

Przeszczepianie jajników jest bardzo rzadką procedurą. Łączenie naczyń krwionośnych o średnicy będącej ułamkiem 1 milimetra wymaga od chirurga wielkiego doświadczenia. Nie wiadomo, jak długo efekt operacji się utrzyma, czyli przez jaki okres czasu jajniki będą produkowały hormony.

Kilka dni temu prof. Samuel Kim z centrum medycznego University of Kansas, od wielu lat zajmujujący się przeszczepianiem jajników, ogłosił wyniki swego badania prowadzonego od 2001 r.  Z jego praktyki wynika, że produkcja hormonów rozpoczyna się najczęściej w 12-20 tygodni po operacji i trwa nawet 7 lat. W opisywanym przez niego przypadku  28-letniej kobiety, która miała raka szyjki macicy i przeszła radioterapię, potrzebny był dwukrotny przeszczep w 2003 i 2004 r. Jej jajniki nadal funkcjonują normalnie.


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI