Zdrowe nogi przyszłej mamy

123RF.com

Kobieta w ciąży zmierzyć się musi z wieloma problemami takimi, jak zmęczenie, ból czy obrzęki i opuchlizna. Jakie są przyczyny oraz jak sobie pomóc, by komfort i dobre samopoczucie towarzyszyły przyszłej mamie w tym magicznym czasie, jakim jest ciąża?

Najczęstsze problemy i ich przyczyny

Kobiety w ciąży zmierzyć się muszą najczęściej z uczuciem zmęczenia, ciężkości i bólem kończyn, opuchlizną i obrzękami, pajączkami, a nawet żylakami. Często do powyższych objawów dołączają problemy ze stopami: bóle i skurcze, występowanie odcisków czy płaskostopie. Jakie są przyczyny?

Jedną z nich jest zwiększanie się ciężaru ciała – co jest naturalną konsekwencją rozwijania się dziecka w łonie matki. Kończyny muszą sobie radzić z większym obciążeniem, dlatego częściej i szybciej są zmęczone. Pojawia się ból, a często też skurcze, jeśli kobieta lekceważy pierwsze, najsłabsze objawy tych problemów.

Kolejną przyczyną jest zaburzenie krążenia krwi. Po pierwsze, w organizmie kobiety w ciąży zachodzą zmiany hormonalne i może to doprowadzić do rozluźnienia się naczyń krwionośnych. Problemy z krążeniem pojawiają się także dlatego, że ilość krwi zwiększa się o prawie dwa litry. Dodatkowo, powiększający się płód uciska naczynia krwionośne, zwiększa się więc ciśnienie krwi. Wszystko to prowadzi do sytuacji, gdy krew ma utrudniony przepływ – a to jest już prosta droga do tego, by cierpiały nogi. Serce bowiem musi przepchnąć krew tętnicami do nóg, a później żyłami z powrotem. I właśnie ten powrót jest utrudniony, a widoczny efekt to obrzęki i uczucie zmęczenia oraz ciężkości nóg.

Problemy z krążeniem odbijają się także na gospodarce wodnej organizmu. Krew, której krążenie jest utrudnione, nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody z tkanek. Dlatego w ciele gromadzi się więcej wody, a nogi cierpią wskutek pojawiania się opuchlizn i obrzęków. Problemy te nasilają się zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży oraz podczas lata.

Kobieta w ciąży często musi się też zmierzyć z pojawianiem się pajączków. Przyszłe mamy, które mają genetyczne uwarunkowania do występowania żylaków (np. w rodzinie inne kobiety mają ten problem), powinny uważnie obserwować nogi, gdyż są w grupie podwyższonego ryzyka. Związane jest to z problemami z krążeniem, jakie dotykają kobietę w ciąży z powodu zmian hormonalnych, zwiększenia się ilości krwi oraz jej ciśnienia. Efekt to zaleganie krwi w naczyniach, co prowadzić może najpierw do widocznych pajączków, a później żylaków. Ratunkiem są jednak… mięśnie nóg, które pracując pomogą sercu przepompować krew żyłami, a tym samym zapobiec jej zaleganiu.

W czasie ciąży pojawiają się także problemy ze stopami. Zwiększenie się masy ciała oraz obrzęki nóg prowadzą do przemęczenia stóp, czego konsekwencją jest zarówno ból i skurcze, jak też występowanie odcisków. Warto wiedzieć, że nie należy ich leczyć chemicznie, wskazane jest moczenie stóp w kąpieli z solami oraz unikanie pozycji, które powodują nasilanie się bólu. Trzeba też pamiętać, że zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży trudniej jest pielęgnować paznokcie i często pojawia się problem z wrastaniem płytek. Aby temu zapobiec, można poprosić najbliższych o pomoc w równym przycięciu paznokci bądź wybrać się do sprawdzonej kosmetyczki, co do której mamy pewność, że dokładnie czyści i sterylizuje narzędzia.