Życie człowieka w modelu holistycznym – zagadka czy przepis na dobre życie?

Życie w modelu holistycznym
123rf.com

Medycyna rozwija się z dnia na dzień. Lekarze coraz częściej znajdują możliwość leczenia schorzeń, które do tej pory były nieuleczalne. Mimo tego, każdego dnia ludzie cierpią z powodu chorób i bólu. Badania i nauki medyczno – rehabilitacyjne pokazują, że sprawność fizyczna jest nieodzowna dla zachowania dobrego zdrowia.

Krok 1: Żyj aktywnie!

Z każdym dniem obserwujemy zjawisko wydłużania się średniej długości życia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2011 rok, przeciętne trwanie życia wyniosło ogółem dla kobiet 80,9 lat, a dla mężczyzn 72,4 lata. Czy możemy szacować, ile wyniesie średnia życia ludzkiego za kilkadziesiąt lat? Oczywiście tak. Brytyjski naukowiec Tom Kirkwood przeprowadził nawet badania, w których wziął pod uwagę ostatnie 200 lat ludzkości. Wyniki jego badań wskazały, że od 2 wieków, co dziesięć lat, średnia życia ludzi wzrasta o 2 lata.

GUS szacuje, że w 2020 roku liczba osób powyżej 60 roku życia przekroczy 8 milionów i wyniesie niespełna czwartą cześć społeczeństwa polskiego. Jeśli odpowiednie instytucje nie zareagują w ważnym momencie, obniżona sprawność ruchowa osób po 60 roku życia będzie się pogłębiać. Może to prowadzić do zrodzenia się poważnego problemu społecznego, jakim będzie konieczność zapewnienia leczenia i opieki tym osobom, co w efekcie może się okazać mało skuteczne.

Krok 2: Pomóż sobie i swoim najbliższym!

Aktywność ruchowa po 60. roku życia znacznie się obniża, zaczyna dominować siedzący tryb życia, a to wpływa na rozwój chorób przewlekłych i przyśpieszenie procesu starzenia. Bardzo ważna jest zatem profilaktyka dla osób starszych, pokazująca bezpieczne aktywności fizyczne, które wpłyną na ich zdrowie i samopoczucie. Pokażmy drogę osobom starszym, którym odpowiednio dobrana aktywność fizyczna da pełne zadowolenia dni. Nie pozwólmy, aby ludzie zamykali się w swoich domach z powodu przewlekłego bólu, do którego możemy nie dopuścić.