Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
22 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Problemy z tarczycą

Dużo śpisz, a i tak budzisz się zmęczona, ciągle marzniesz, masz problemy z koncentracją, utrzymaniem wagi, a twoje włosy łamią się i wypadają na potęgę? Albo odwrotnie – jesteś ciągle nerwowa i nadpobudliwa, szybko się męczysz i nieustannie jest ci gorąco? Przebadaj tarczycę! Ten gruczoł, choć niepozorny, ma ogromny wpływ na cały organizm.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Na dolegliwości związane z zaburzonym funkcjonowaniem tarczycy cierpi ponad 300 mln ludzi na całym świecie, ale specjaliści szacują, że nawet połowa z nich o tym nie wie. Sygnały wysyłane przez organizm mylimy bowiem często z sezonowym osłabieniem czy chandrą.

Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony w dolnej części szyi, zbudowany z dwóch płatów, kształtem przypominający motyla.Mimo niewielkich rozmiarów tarczyca pełni bardzo ważną rolę w organizmie.

– Głównym zadaniem tarczycy jest wytwarzanie hormonów – tyroksyny (T4) i w mniejszym stopniu trójjodotyroniny (T3). Te związki chemiczne są potrzebne niemal wszystkim tkankom w organizmie i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie większości zachodzących w nim procesów – mówi dr Marta Kunkel, endokrynolog ze Szpitala Medicover.

Wpływają na pracę serca, temperaturę ciała, a także stoją na straży prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, kostnego, trawiennego i nerwowego. To od nich zależy też tempo przemiany materii i masa ciała, kondycja skóry i włosów, a nawet nastrój.

Co sprawia, że nagle tarczyca przestaje prawidłowo pracować?

Zdaniem specjalistów bardzo istotne są obciążenia genetyczne. Ale, jak tłumaczy dr Marta Kunkel, „na dziedziczne predyspozycje musi nałożyć się działanie czynników wyzwalających nazywanych triggerami. To może być na przykład stres. Choroby tarczycy mogą także ujawnić się po ciąży lub w wyniku oddziaływania żeńskich hormonów – estrogenów. Przyczyną może być także przewlekły stan zapalny tego gruczołu, tworzące się w tarczycy guzki lub wadliwe działanie systemu autoimmunologicznego”.

Efekt to najczęściej jedna z dwóch dolegliwości: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, czyli sytuacja, w której gruczoł produkuje zbyt mało lub za dużo hormonów.

Huśtawka hormonalna

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim tym, że organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Powoduje szybki wzrost wagi oraz senność i zmęczenie wkrótce po przebudzeniu. Chorzy mają też osłabioną odporność, szybko łapią infekcje i ciągle marzną. Często doskwierają im wcześniej nieodczuwane bóle stawów, szorstka skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach, problemy z łamliwymi i wypadającymi włosami. Niedoczynność może również powodować trudności z zajściem w ciążę.

Nadczynność tarczycy wywołuje dokładnie odwrotne objawy: poirytowanie i nadpobudliwość, problemy ze snem, szybkie zmęczenie i uczucie gorąca. Mimo wzmożonego apetytu dochodzi do utraty wagi.

U osób zmagających się z problemami z tarczycą istnieje zwiększone ryzyko współwystępowania innych dolegliwości. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność u kobiet może wpływać na przykład na zaburzenia miesiączkowania. W profilaktyce bardzo ważne, by przynajmniej raz na jakiś czas badać poziom TSH i sprawdzać funkcjonowanie tarczycy. W  razie potrzeby trzeba podjąć leczenie, najlepiej kompleksowe.

– Powinno ono uwzględniać choroby, z jakimi zmaga się dany pacjent, ale też indywidualne potrzeby organizmu mając na uwadze płeć, etap życia, a także dolegliwości i zagrożenia typowe dla kobiet lub mężczyzn w określonym wieku. Dlatego warto, by panie, które – jak wskazują statystyki – zapadają na choroby tarczycy cztery razy częściej niż mężczyźni, były pod opieką lekarzy z zakresu specjalizacji, jaką jest medycyna kobieca – wyjaśnia endokrynolog .

Zespół współpracujących ze sobą fachowców zaplanuje holistyczną terapię, która pozwoli na skutecznie radzić sobie z chorobą tarczycy.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI