Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Przygotowanie do sportów zimowych

123rf.com
11 stycznia 2017 in Zdrowie by redakcja
Wielu miłośników białego szaleństwa zapomina, że przygotowania do sezonu powinni zacząć nawet dwa miesiące wcześniej, aby uniknąć kontuzji i cieszyć się w pełni zimową aurą. Jak być gotowym na wyjazd na narty czy snowboard?

Zanim wyruszymy na narty czy na snowboard, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim warto wzmocnić mięśnie i stawy, dlatego najlepiej 2 miesiące przed wyjazdem powinniśmy zacząć ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Do przygotowania formy najlepsze są treningi, które zwiększą siłę i wytrzymałość mięśni nóg, brzucha oraz pleców. Idealnym rozwiązaniem mogą być zajęcia na siłowni, takie jak TBC czy ABS, podczas których wzmacniamy wszystkie te partie mięśniowe. Należy również pamiętać o tym, by później każdy wypad na stok poprzedzić rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Dzięki temu ryzyko kontuzji znacznie spadnie. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w białko, które jest podstawowym budulcem tkanek, i w razie potrzeby pomyśleć o suplementach.

Poza tym ważna jest praca nad równowagą, która jest niezwykle istotna w sportach zimowych. U ludzi o słabym balansie ciała dochodzi do niebezpiecznego rozkładu obciążeń podczas aktywności fizycznej, co wiąże się ze złą stabilizacją stawów, więc w efekcie zwiększa ryzyko kontuzji. Równowagę wspomagają takie zajęcia, jak Pilates czy Joga albo indywidualne ćwiczenia w domu,np. stanie na jednej nodze, robienie tzw. jaskółki (pochylamy tułów do przodu przy jednoczesnym wyciągnięciu nogi do tyłu). 

ekspert: Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta PROFEMED Sport i Rehabilitacja, Grupa LUX MED


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI