1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Rewolucja w korekcji wzroku, potwierdzona przez lekarzy okulistów.

Rewolucja w korekcji wzroku, potwierdzona przez lekarzy okulistów.

Zobacz galerię 4 zdjęcia
Zabieg trwa chwilę, jest bezbolesny i, co najważniejsze, pozwala na powrót do codziennych aktywności już następnego dnia!Lentivu. Co warto wiedzieć o najnowszej metodzie korekcji wzroku?

Niezwykła nowość w zabiegach okulistycznych to mikrosoczewkowa korekcja wzroku. Czym różni się ona od stosowanej dotychczas korekcji laserowej?

lek. med. Barbara Czarnota, Kliniki okulistyczne Optegra: Mikrosoczewkowa korekcja wzroku idzie o krok dalej niż tradycyjna korekcja laserowa i pozwa-la na jeszcze szybszy powrót do powszednich aktywności. Można to porównać do endoskopii, która w wielu przypadkach zastąpiła tradycyjny sposób operowania pacjentów w innych dziedzi-nach. Ponieważ jest to najmniej inwazyjna metoda w Polsce, ostrość widzenia wraca najczęściej już następnego dnia po zabiegu, umożliwiając powrót do pracy, prowadzenie samochodu, uprawianie sportu czy pracę przy komputerze! Sam zabieg nie daje się też pacjentom we znaki – pobyt na sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut i jest zupełnie bezbolesny.

Jak pani, jako okulistka ocenia bezpieczeństwo zabiegu?

lek. med. Barbara Czarnota: Dla zapewnienia pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa wymagane są minimum trzy warunki. Po pierwsze, wysokiej klasy specjaliści wykonujący zabiegi. Po drugie, nowoczesna i oparta na najnowszych zdobyczach nauki technologia.

I finalnie – rzetelne i bardzo szczegółowe badanie specjalistyczne, które poprzedza zabieg. Lentivu, dostępny w Polsce jedynie w klinikach Optegra, wychodzi naprzeciw coraz wyższym wymaganiom pacjentów, szczególnie w zakresie szybkiego powrotu do codziennych aktywności.

Dla kogo jest ta metoda? Wszyscy mogą z niej skorzystać?

lek. med. Barbara Czarnota: Zabieg Lentivu jest możliwy do przeprowadzenia u większości osób z krótkowzrocznością (noszących tzw. okulary minusowe) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne). Ale żeby wiedzieć z całą pewnością, że zabieg może zostać wykonany, należy w pierwszej kolejności poddać się szczegółowym specjali-stycznym badaniom. Wizyta kwalifikacyjna to tylko półtorej godziny, by być o krok bliżej do pełnej radości życia bez wady wzroku i życia bez dotychczasowych ograniczeń!

Pacjenci często pytają, dlaczego lekarze, którzy robią takie zabiegi, noszą okulary zamiast skorygować sobie wzrok? Na ile wynika to ze wskazań medycznych?

lek. med. Barbara Czarnota: Lekarze okuliści również poddają się zabiegom korekcji wzroku. Jeśli już widzimy okulistę w okularach oznacza to, że jak u każdego z nas zaszły u niego zmiany w widzeniu związane z wiekiem, czyli presbiopia. W takiej sytuacji istnieją dwa rozwiązania; konieczność noszenia okularów do czytania albo refrakcyjna wymiana soczewki.

Zdarzyło się pani wykonywać zabieg korekcji wzroku u koleżanek bądź kolegów okulistów?

lek. med. Barbara Czarnota: Świadomość i akceptacja zabiegów usuwania wad wzroku wśród okulistów znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich paru lat. Chętniej kierują oni pacjentów na operację i sami częściej poddają się tym zabiegom. Sama bardzo często operuję coraz więcej lekarzy okulistów wybierających metodę Lentivu jako najmniej inwazyjną z dostępnych na rynku.

Małgorzata Rudyk, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z okulistyki (Poznań). Skorygowana wada wzroku: OP -5 i OL – 4,25

Kiedy dowiedziałam się o zabiegu Lentivu – jego zaletach i możliwościach szybkiego powrotu do normalnego życia – podjęłam decyzję niemal od razu. Na początku miałam pewne obawy, ponieważ wzrok jest jednym z głównych narzędzi mojej pracy i nie mogłam pozwolić sobie na żadne komplikacje z nim związane. Od początku specjalizacji spotkałam się z różnymi przypadkami i zdobywałam wiedzę na temat różnych powikłań zabiegów okulistycznych. Jednak poznanie techniki samego zabiegu oraz chęć pozbycia się uciążliwych w wielu sytuacjach soczewek kontaktowych pomogły mi podjąć decyzję. Lubię żyć aktywnie, dużo podróżując, wspinam się po wysokich górach, dbam o kondycję i czuję się wyśmienicie. Dzisiaj mam już pełną ostrość wzroku!

Arkadiusz Święcicki, specjalista chorób oczu (Poznań). Skorygowana wada wzroku: OP -7,5 i OL -7,75 D

Zalety metody Lentivu przekonały mnie do poddania się korekcji wzroku. Tydzień po operacji brałem udział w XDU Duathlonie, gdzie trzeba było przejechać 15 kilometrów na rowerze, a po miesiącu brałem udział w Mikołajkowych Mistrzostwach Gminy Buk w Jeziorze Niepruszewskim, gdzie pływałem żabką krytą z zanurzaniem głowy. Komfort życia wzrósł w wielu aspektach, których wcześniej nawet sobie nie uświadamiałem. To, co mnie najbardziej zaskoczyło na drugi dzień: rano zadzwonił budzik, ja odruchowo zacząłem szukać okularów. Okazało się, że ich nie potrzebuję, bo doskonale widzę zegar na ścianie.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze