Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

5 listopada 2014 in Zdrowie by redakcja

Skutki uboczne antybiotyków – możesz ich uniknąć!

Antybiotyki mogą zwalczyć poważną infekcję w ciągu zaledwie kilku dni, ale ich wysoka skuteczność ma swoją cenę – oprócz chorobotwórczych bakterii, te silnie działające środki farmakologiczne niszczą również dobroczynne bakterie, które mają korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i moczowo-płciowego u kobiet. Wyjałowieniu organizmu można jednak zapobiegać. Jak to zrobić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

iStock

Rola bakterii w ciele człowieka

Mimo iż bakterie uchodzą – nie bez powodu – za źródło wielu problemów zdrowotnych, nie wszystkie szczepy są zagrożeniem dla zdrowia. Doskonałym tego przykładem są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które wspomagają procesy trawienne i zapewniają właściwe, niskie pH pochwy. Pozytywny wpływ bakterii Lactobacillus na układ moczowo-płciowy kobiety wynika także z faktu, iż szczepy te produkują nadtlenek wodoru – związek o antybakteryjnych właściwościach, który hamuje nadmierny wzrost patogenów wywołujących infekcje pochwy.

Pałeczki kwasu mlekowego zapewniają optymalną ochronę intymną tylko wtedy, gdy w pochwie znajdują się odpowiednie ich ilości. Oznacza to, że każde zmniejszenie liczby bakterii probiotycznych stwarza ryzyko nadmiernego namnożenia się chorobotwórczych drobnoustrojów i wystąpienia stanu zapalnego w okolicach intymnych. Przyjmowanie antybiotyku jest niestety jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej organizmu, dlatego podczas antybiotykoterapii należy zadbać o skuteczną ochronę probiotyczną.

Cel: równowaga mikrobiologiczna

Spadek liczby bakterii Lactobacillus w następstwie przyjmowania antybiotyku nie tylko zwiększa podatność organizmu kobiety na infekcje pochwy, ale także osłabia układ pokarmowy, przyczyniając się do wystąpienia przykrych dolegliwości trawienne, takich jak ból brzucha, nudności i biegunka. Zastosowanie preparatu probiotycznego, który uzupełni florę bakteryjną o brakujące pałeczki kwasu mlekowego, jest więc sposobem na jednoczesne rozwiązanie dwóch problemów – wzrostu pH pochwy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak zwiększyć liczbę bakterii Lactobacillus w organizmie? Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą odbudowy naruszonej flory bakteryjnej organizmu jest zastosowanie preparatu osłonowego, który zawiera żywe pałeczki kwasu mlekowego. Doustny probiotyk (np. prOVag) dostarcza dobroczynne bakterie do przewodu pokarmowego, po czym pałeczki znajdujące się w dolnym odcinku jelita grubego przemieszczają się w naturalny sposób do pochwy, zasiedlając ją i nadając jej prawidłowy, kwaśny odczyn.

Przywrócenie równowagi mikrobiologicznej jest niezbędne nie tylko podczas antybiotykoterapii – do zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej może dochodzić także na skutek zmian hormonalnych w okresie ciąży lub menopauzy, oraz w trakcie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ryzyko zmniejszenia liczby bakterii Lactobacillus w pochwie, a co za tym idzie – wystąpienia problemów ze zdrowiem intymnym, zwiększa się także w wyniku błędów higienicznych (zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie okolic intymnych, stosowanie mydła zamiast specjalnego płynu do higieny itp.), złych nawyków (noszenie obcisłych spodni i bielizny ze sztucznych tkanin) oraz częstych wizyt w saunie lub na basenie.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI