Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

National Cancer Institute/Domena publiczna
National Cancer Institute/Domena publiczna
14 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Śmieciowe jedzenie grożniejsze niż palenie

Z analizy danych ponad 100 państw wynika, że zła dieta jest pośrednio (prowadzi do chorób układu krążenia) najczęstszą przyczyną zgonów. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet".

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Naukowcy ze wspieranego przez fundację Gates’ów Instytutu Miar Zdrowia i Ewaluacji przy uniwersytecie w Seattle przebadali dane ze 108 państw z lat 1990-2013 pod kątem globalnych czynników ryzyka dla zdrowia. W analizie wzięto pod uwagę kilkadziesiąt czynników wynikających z zachowania, środowiska naturalnego i zawodowego. Rezultaty badań wskazują, że złe odżywianie jest przyczyną 21 % zgonów możliwych od uniknięcia na świecie. Złe odżywianie oznacza kombinację 14 czynników ryzyka, takich jak m.in. niedobór warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, przy dużej zawartości czerwonego mięsa i napojów słodzonych.

Badanie instytutu wskazuje, że liczba zgonów możliwych do uniknięcia wzrosła przez ostatnie niespełna 25 lat o 23%, przy czym badacze wzięli po uwagę starzenie się społeczeństw. Ali Mokdad, jeden z uczestników projektu mówi wprost, że „się źle zachowujemy” – jesteśmy bardziej troskliwi w stosunku do samochodu niż do własnego organizmu.

W skali globalnej kolejne miejsce w niechlubnym zestawieniu zajmuje palenie tytoniu, otyłość oraz zbyt wysoki poziom cukru we krwi, ale wyniki różnią się w zależności od płci i kraju. I tak:

  • palenie tytoniu jest drugą przyczyną zgonów mężczyzn i szóstą kobiet;
  • u dzieci do 5 roku życia główną przyczyną zgonów jest niedożywienie (dotyczy to głównie Afryki);
  • na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej pierwszą przyczyną zgonów jest otyłość;
  • w południowej i południowo-wschodniej Azji tragiczne żniwo zbiera zanieczyszczenie powietrza;
  • w Afryce Subsaharyjskiej zgony są spowodowane przede wszystkim przez niedożywienie dzieci, zatrucia wodą, niezabezpieczone stosunki seksualne i alkoholizm.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI