Sprawdź cholesterol u dziecka! – bezpłatne badania

Z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” 26 maja br. rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Partnerami akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.
Wyniki ubiegłorocznej akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” w Polsce i na Ukrainie pokazały, że rodzice niewiele wiedzą o tym, dlaczego warto sprawdzać u dzieci poziom cholesterolu. W obydwu krajach skorzystało wówczas tylko 200 dzieci. Dlatego Kapituła Nagrody Zaufania podjęła decyzję, aby w tym roku kontynuować akcję „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie, w tym roku akcja odbędzie się tylko w Polsce.

reklama

Badania zostaną przeprowadzone w ośmiu miastach: Białystok, Krasnystaw, Kraków, Lublin, Sulechów, Ryki, Warszawa, Zielona Góra. Akcja rozpoczyna się 26 maja br. (poniedziałek) i będzie trwała do wyczerpania testów (do dyspozycji jest 2 tys. testów).

Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest również nadwaga i otyłość – efekt zbyt małej aktywności fizycznej i tłustej diety.

Dlaczego tak ważne jest badanie cholesterolu u dzieci?

W krajach uprzemysłowionych choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Umiera z ich powodu co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć w naczyniach krwionośnych już w 2. roku życia dziecka, natomiast miażdżyca – przyczyna rozwoju chorób układu krążenia – rozpoczyna się już przed 10. roku życia. – W wielu krajach coraz częściej bada się cholesterol dzieciom. Wysoki poziom cholesterolu u dzieci staje się bowiem coraz poważniejszym problemem. Jest on związany z rozpowszechnioną u dzieci nadwagą i otyłością oraz ich powikłaniami, takimi jak choroby serca – wyjaśnia prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i inicjatorka akcji profilaktycznej. Profesor zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.

Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.

Badanie pozwala na zidentyfikowanie, otocznie opieką lekarską i profilaktykę dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca.

Gdzie zrobić badanie?

  • Białystok – Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny ul. J. Waszyngtona 17
  • Kraków – Diagnostyka Kraków ul. Życzkowskiego 16
  • Krasnystaw – SP ZOZ w Krasnymstawie ul. Sobieskiego 4 B
  • Lublin – Szpital Wojewódzki Al. Kraśnicka 100
  • Sulechów – SP ZOZ ul. Zwycięstwa 1
  • Ryki – Laboratorium Diagnostyka ul. Żytnia 23
  • Warszawa – Instytut Matki i Dziecka ul. Kasprzaka 17a
  • Zielona góra – Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego ul. Zyty 26

Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych „Uwaga nerki!” (2009, 2010) oraz „Nie mam HCV!” (2011).

Źródło: materiały prasowe społecznej akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka! 2014”