Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

12064482_m
23 maja 2014 in Zdrowie by redakcja

Sprawdź cholesterol u dziecka! – bezpłatne badania

Z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” 26 maja br. rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Partnerami akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wyniki ubiegłorocznej akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” w Polsce i na Ukrainie pokazały, że rodzice niewiele wiedzą o tym, dlaczego warto sprawdzać u dzieci poziom cholesterolu. W obydwu krajach skorzystało wówczas tylko 200 dzieci. Dlatego Kapituła Nagrody Zaufania podjęła decyzję, aby w tym roku kontynuować akcję „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie, w tym roku akcja odbędzie się tylko w Polsce.

Badania zostaną przeprowadzone w ośmiu miastach: Białystok, Krasnystaw, Kraków, Lublin, Sulechów, Ryki, Warszawa, Zielona Góra. Akcja rozpoczyna się 26 maja br. (poniedziałek) i będzie trwała do wyczerpania testów (do dyspozycji jest 2 tys. testów).

Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest również nadwaga i otyłość – efekt zbyt małej aktywności fizycznej i tłustej diety.

Dlaczego tak ważne jest badanie cholesterolu u dzieci?

W krajach uprzemysłowionych choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Umiera z ich powodu co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć w naczyniach krwionośnych już w 2. roku życia dziecka, natomiast miażdżyca – przyczyna rozwoju chorób układu krążenia – rozpoczyna się już przed 10. roku życia. – W wielu krajach coraz częściej bada się cholesterol dzieciom. Wysoki poziom cholesterolu u dzieci staje się bowiem coraz poważniejszym problemem. Jest on związany z rozpowszechnioną u dzieci nadwagą i otyłością oraz ich powikłaniami, takimi jak choroby serca – wyjaśnia prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i inicjatorka akcji profilaktycznej. Profesor zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.

Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.

Badanie pozwala na zidentyfikowanie, otocznie opieką lekarską i profilaktykę dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca.

Gdzie zrobić badanie?

  • Białystok – Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny ul. J. Waszyngtona 17
  • Kraków – Diagnostyka Kraków ul. Życzkowskiego 16
  • Krasnystaw – SP ZOZ w Krasnymstawie ul. Sobieskiego 4 B
  • Lublin – Szpital Wojewódzki Al. Kraśnicka 100
  • Sulechów – SP ZOZ ul. Zwycięstwa 1
  • Ryki – Laboratorium Diagnostyka ul. Żytnia 23
  • Warszawa – Instytut Matki i Dziecka ul. Kasprzaka 17a
  • Zielona góra – Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego ul. Zyty 26

Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych „Uwaga nerki!” (2009, 2010) oraz „Nie mam HCV!” (2011).

Źródło: materiały prasowe społecznej akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka! 2014”


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI