Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Uchronić dziecko przed zapaleniem gardła

Niezależnie od pory roku dzieci chętnie spędzają czas na dworze. Zima, gdy temperatura powietrza spada, rodzice boją się, ze zabawa na podwórku skończy się chorobą. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zmniejsza ryzyko zapalenia gardła.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

O struny głosowe należy dbać cały rok. Każda pora roku, a w szczególności lato i zima, wymagają stosowania się do konkretnych zasad, które pomagają nam ustrzec się infekcji górnych dróg oddechowych, i tym samym cieszyć się doskonałą formą przez cały rok. – To, jak mówimy, zależy od naszej świadomości aparatu mowy. Czym wcześniej zadbamy o higienę głosu, tym lepiej. Dobre nawyki, które przekazujemy dzieciom, to inwestycja w ich przyszłość. O głos należy dbać tak samo, jak o ciało, a wielu dorosłych o tym zapomina – mówi Alicja Malinowska, logopeda, trener głosu.

U podstaw zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia leży właściwa dieta. W zimowym menu dla dzieci powinny znaleźć się pokarmy rozgrzewające organizm. Doskonale sprawdzą się kasze czy zupy z warzyw korzennych. Są bogate w wartościowe składniki odżywcze oraz wzmacniają odporność dziecka i chronią przed  infekcjami. Należy natomiast unikać produktów, które chłodzą organizm, m.in. jogurtów.

Jedną z częstych chorób dzieci w sezonie zimowym  jest zapalenie górnych dróg oddechowych. Wynika to z różnicy temperatur, na które struny głosowe reagują natychmiast.  Profilaktyka polega przede wszystkim na nawilżaniu gardła.  Dla dzieci najlepiej przygotować ciepłą wodę (nie gorąca) z miodem lub imbirem. Ten napój dobrze smakuje, a do tego ma zdrowotne właściwości i dodatkowo rozgrzewa, więc chroni przed szybkim wychłodzeniem organizmu. Zimą  dobrze jest odstawić herbatę zieloną i czarną, ponieważ wysuszają gardło. Należy również pamiętać o nawilżaniu pomieszczenia sypialni dziecka a także wietrzenie jej codziennie przed snem.

Trzeba też pamiętać o podstawowej zasadzie dotyczącej ubierania, która brzmi: ogrzewaj dziecko, a nie przegrzewaj!  Warto zwrócić uwagę dziecku na to, żeby, wychodząc na dwór z ciepłego pomieszczenia (z domu, z przedszkola, ze szkoły ), nie rozmawiało. Różnica temperatur działa niekorzystnie na aparat głosotwórczy – rozgrzane struny głosowe  w zetknięciu z zimnym powietrzem są szczególnie narażone na infekcje, co może przekształcić się w zapalenie gardła. Najlepiej jest oddychać przez nos i nie wpuszczać do gardła zimnego powietrza.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI