Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Uniknąć kontuzji przy uprawianiu sportu

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia i psychiki. Jak bezpiecznie ćwiczyć, podpowiada Robert Korzeniowski, menedżer programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Rozgrzewaj się – nawet wtedy, gdy na dworze jest ciepło! Pamiętajmy, że mięśnie i ścięgna zawsze wymagają stopniowego „rozruszania”, a rytm pracy serca i oddech nie od razu osiągają optymalne zakresy. W związku z tym warto pierwsze 15 minut treningu przeznaczyć na rozgrzewkę o nieco mniejszym stopniu intensywności. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, ale także uciążliwych zakwasów.

2. Zadbaj o obuwie. Każda dyscyplina sportowa wymaga dobrze dobranego sprzętu. Buty to podstawowe i najbardziej wpływające na wynik narzędzie każdego biegacza i triatlonisty, amatora górskich wypraw czy tenisisty. W zależności od tego, jaką aktywność zamierzamy podjąć, zadbajmy o to, by obuwie było dopasowane do nawierzchni, po jakiej biegamy, naszej wagi oraz osobistej dynamiki ruchu. Powinno pozwalać na swobodną, ale stabilną pracę stopy i zapewniać optymalną amortyzację, chroniąc przed urazami.

3. Wsłuchuj się w swój organizm. Jeśli odczuwasz, że jesteś na granicy swoich możliwości fizycznych – przystopuj, zrób przerwę, zwolnij. Ciało wysyła sygnały, że potrzebuje odpoczynku. Nawet jeśli pokonasz zmęczenie za wszelką cenę, to możesz nabawić się urazu, który przekreśli Twoje dalsze plany sportowe. Nie zgrywaj więc superbohatera rodem z komiksu, tylko dopasuj intensywność treningu do aktualnej formy.

4. Zaufaj swojemu lekarzowi. Pamiętajmy, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji i jak najpełniej cieszyć się sportem. A jeśli planujemy intensywny wysiłek – z wyprzedzeniem wykonajmy kilka podstawowych badań np. w ramach programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych”. W ten sposób sport naprawdę posłuży naszemu zdrowiu oraz kondycji fizycznej.

mat. pras. LUX MED


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI