1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

W ciąży po czterdziestce

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Jak się do tego przygotować? O czym pamiętać w czasie ciąży w dojrzałym wieku?

Statystyki mówią same za siebie: w wieku 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet. „W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych”, wyjaśnia dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna. Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po czterdziestce Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed pięćdziesiątką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze, co mogło je spotkać.

Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego. Jak dodaje specjalista Kliniki Demeter„wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej”. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas - kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.

Po 12. tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię.

Co zrobić, żeby wzrosły szanse na urodzenie zdrowego dziecka, radzi dr n. med. Wojciech Gontarek

  •  Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie. Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie.
  • Następna sprawa to oszczędny tryb życia: nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa.
  • Ważna jest również dieta: nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem, należy spożywać dużo warzyw i owoców. Przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana. Lepiej jeść częściej, ale mniej. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze