Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 czerwca 2015 in Zdrowie by redakcja

Ważne pytania o sól

Światowa Organizacja bije na alarm: Europejczycy jedzą za dużo soli. W 2008 przyczyną ponad 40 % zgonów w regionie były choroby krążenia, których występowanie łączy się z nadmiernym spożyciem soli.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ile wynosi zalecane spożycie soli dla dorosłego człowieka?

Żeby uniknąć chorób krążenia, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nie przekraczać ilości 5 g dziennie (czyli 1 łyżeczka do kawy). Szacunki i badania konsumpcyjne wskazują, że w większość krajów europejskich spożycie soli kuchennej wynosi 7 do 18 g dziennie.

Ile wynosi zalecane spożycie soli dla dzieci?

  • 0 – 9 miesięcy: 0
  • 18 miesięcy – 3 lata: do 2 g dziennie
  • 7-10 lat: do 5 g dziennie

Dlaczego nadmiar soli jest niebezpieczny?

Badania naukowe dowodzą, że w całej Europie wzrosły czynniki ryzyka przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie prowadzi do schorzeń układu krążenia, może także negatywnie wpływać na stan nerek.

Jakiej żywności unikać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia głównym źródłem soli są dania gotowe i niezdrowe przekąski, ale trzeba także uważać na chleb i nabiał, zwłaszcza sery. Bezspornie zbyt dużą ilość soli, ale też tłuszczu i cukru zawierają dania typu fast food oraz posiłki serwowane w restauracjach.

Jak kontrolować spożycie soli?

W Europie 70-75 % soli trafia do organizmu człowieka w postaci przetworzonej żywności, co trudno kontrolować. Reszta jest dodawana do potraw.

Jak jest rola soli w przeciwdziałaniu niedoborom jodu?

Jodowanie soli odgrywa ważną rolę w zakresie wyeliminowania niedoborów jodu właśnie z powodu powszechnego spożycia soli i możliwości kontrolowania produkcji. Poza tym jodowanie pozostaje bez wpływu na wartości smakowe i jest stosunkowo rentowne. W 1992 wszystkie kraje europejskie postawiły sobie za cel wyeliminowanie niedoborów jodu. Od tego czasu sytuacja na świecie bardzo się polepszyła, a Europa jest na szarym końcu, jeśli chodzi o poziom jodowania soli.

źródło: WHO

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI