Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

flickr.com/photos/eyeliam/
flickr.com/photos/eyeliam/
24 czerwca 2015 in Zdrowie by redakcja

Wege – dieta czy styl życia?

Coraz więcej ludzi na całym świecie rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Powody decyzji są bardzo różne: ekologia, filozofia, a nawet mody żywieniowe. Na czym polega weganizm?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Weganizm, czyli ścisły wegetarianizm, często uznawany jest za fanaberię. To jednak zdecydowanie coś więcej niż sposób żywienia, to styl życia. Weganie sprzeciwiają się nie tylko zabijaniu zwierząt, ale i wykorzystywaniu ich w jakikolwiek sposób. Dlatego nie kupują kosmetyków testowanych na zwierzętach ani skórzanych ubrań. Dieta wegan zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego, wykluczony jest jakikolwiek nabiał. U podstawy piramidy żywieniowej diety wegańskiej znajdują się produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies oraz owoce i warzywa. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo restrykcyjna dieta, dlatego powinny unikać jej dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby starsze.

Korzyści diety wegańskiej

Owoce, warzywa i zboża są bogate w błonnik pokarmowy, który przyspiesza pracę jelit i obniża poziom „złego” cholesterolu LDL. „Dieta wegańska jest też bogatym źródłem witamin i minerałów, mających działanie antyoksydacyjne tj. witaminy C, E oraz karotenoidów. Składniki te, wpływają na profilaktykę chorób układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Ze względu na dużą zawartość warzyw, owoców oraz produktów niskoprzetworzonych, dieta wegan bogata jest w potas, natomiast zawiera mało sodu podnoszącego ciśnienie krwi”, wyjaśnia mgr inż. Milena Rogowska, dietetyk (artykuł w serwisie mójdietetyk.pl)

Na rynku dostępnych jest coraz więcej książek z przepisami kulinarnymi opartymi wyłącznie na składnikach roślinnych. W Internecie bez problemu można znaleźć blogi o tematyce wegańskiej, a restauracje dla „roślinożerców” powstają na potęgę i z entuzjazmem odwiedzane są nie tylko przez zwolenników zdrowego odżywiania się. Również PizzaPortal.pl postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dlatego w ofercie serwisu znajdują się dania wegańskie z różnych lokali na terenie całego kraju, m.in. z  wrocławskiego lokal „Najadacze – Vege Kuchnia Świata”, warszawskich „Veg Deli” oraz „Laf Laf”.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI