Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla
Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla
15 maja 2014 in Zdrowie by redakcja

Wpływ masażu na rozwój dziecka

Masaż stymuluje i wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dzieci. O tym, dlaczego warto masować dzieci, powiada Tetiana Dębska, masażystka z Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dotyk to bez wątpienia jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Szczególnie duże znaczenie ma dla dzieci, gdyż w pierwszej fazie życia to właśnie on dostarcza odpowiednią ilość bodźców i wrażeń, dzięki którym ich mózg może się właściwie rozwijać. Za jego pośrednictwem maluch poznaje świat, buduje relacje z rodzicami, uczy się rozpoznawać własne ciało. Jedną z form terapii stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka właśnie poprzez dotyk jest masaż. Może on być przeprowadzany na maluszku już w pierwszym miesiącu jego życia.

–  Istnieją specjalne techniki masowania noworodków, np. masaż Shantala lub masaż pędzlami, które po wcześniejszym przygotowaniu mogą wykonywać sami rodzice. Takie zabiegi wpływają pozytywnie na ogólny rozwój dziecka, poprawiają kondycję ruchową i ukrwienie ciała, podnoszą odporność, usprawniają perystaltykę jelit, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci zmagających się z częstymi kolkami. Dodatkowo delikatny dotyk doskonale relaksuje, dzięki czemu maluch nie ma później problemów z zaśnięciem  – tłumaczy Tetiana Dębska.

Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, także zaleca się regularne wizyty u masażysty, zwłaszcza jeśli nasza pociecha ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Odpowiednio dobrane masaże połączone z ćwiczeniami pomagają znacznie zredukować tkankę tłuszczową oraz poprawić kondycję fizyczną dziecka. Zabiegi rekomendowane są także w przypadku zwiększonej pobudliwości, nerwowości oraz problemów z koncentracją i nauką. Masaż doskonale wycisza i uspokaja, stosowany systematycznie pozytywnie wpływa na proces przyswajania wiedzy.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI