Wpływ masażu na rozwój dziecka

Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla

Masaż stymuluje i wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dzieci. O tym, dlaczego warto masować dzieci, powiada Tetiana Dębska, masażystka z Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla.
Dotyk to bez wątpienia jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Szczególnie duże znaczenie ma dla dzieci, gdyż w pierwszej fazie życia to właśnie on dostarcza odpowiednią ilość bodźców i wrażeń, dzięki którym ich mózg może się właściwie rozwijać. Za jego pośrednictwem maluch poznaje świat, buduje relacje z rodzicami, uczy się rozpoznawać własne ciało. Jedną z form terapii stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka właśnie poprzez dotyk jest masaż. Może on być przeprowadzany na maluszku już w pierwszym miesiącu jego życia.

Istnieją specjalne techniki masowania noworodków, np. masaż Shantala lub masaż pędzlami, które po wcześniejszym przygotowaniu mogą wykonywać sami rodzice. Takie zabiegi wpływają pozytywnie na ogólny rozwój dziecka, poprawiają kondycję ruchową i ukrwienie ciała, podnoszą odporność, usprawniają perystaltykę jelit, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci zmagających się z częstymi kolkami. Dodatkowo delikatny dotyk doskonale relaksuje, dzięki czemu maluch nie ma później problemów z zaśnięciem – tłumaczy Tetiana Dębska.

Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, także zaleca się regularne wizyty u masażysty, zwłaszcza jeśli nasza pociecha ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Odpowiednio dobrane masaże połączone z ćwiczeniami pomagają znacznie zredukować tkankę tłuszczową oraz poprawić kondycję fizyczną dziecka. Zabiegi rekomendowane są także w przypadku zwiększonej pobudliwości, nerwowości oraz problemów z koncentracją i nauką. Masaż doskonale wycisza i uspokaja, stosowany systematycznie pozytywnie wpływa na proces przyswajania wiedzy.

mat.pras.