Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Medevac
24 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Wrzesień – trudny czas dla dzieci z AZS

Z początkiem roku szkolnego zawsze wiążą się silne emocje: dzieci wracają do swoich codziennych obowiązków, odbywania sprawdzianów, a także dłużej spędzają czas poza bezpiecznym domem, czyli strefą komfortu. Skumulowany stres sprawia, że często właśnie w tym okresie dochodzi do zaostrzenia objawów AZS – atopowego zapalenia skóry.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Po kilku tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego mój gabinet zwykle masowo odwiedzają rodzice z dziećmi chorymi na AZS. Rodzice żalą się, że dawno nie było tak źle. Często choroba jest źle akceptowana przez otoczenie, co jedynie wzmaga stres i nasila jej objawy – mówi dr Bartosz Pawlikowski, właściciel łódzkiej kliniki Medevac, dermatolog dziecięcy specjalizujący się m.in. w leczeniu AZS i profilaktyce atopii.

W czasie nasilonego stresu organizm jest bardziej wrażliwy, a to oznacza m.in. nasilone odczuwanie świądu i innych symptomów. Ponadto w wyniku stresu dochodzi do wzmożonej produkcji specyficznych białek, co zaostrza stan zapalny i swędzenie. Dłuższy czas spędzany poza domem oraz uczestniczenie w sportowych zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych nie sprzyjają też w opinii lekarza systematycznemu stosowaniu emolientów. To przekłada się wprost na nasilenie suchości skóry, a wtórnie na ekspresję objawów choroby.

Nowa, bardzo dobra metoda leczenia

AZS – atopowe zapalenie skóry – jest przewlekłą zapalną chorobą skóry z objawami intensywnego swędzenia i suchości, zapalnej wysypki na twarzy i rękach oraz towarzyszącego im zaczerwienienia. Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje w okresie wczesnego niemowlęctwa i dzieciństwa – problem dotyczy 10-20 % dzieci.

– Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową, tj. zależną od cech genetycznych, ale też od czynników środowiskowych. To powoduje, że mimo stosowania profilaktyki sporadycznie następuje nasilenie objawów, mogące prowadzić w konsekwencji do zapalenia skóry. Taki stan negatywnie wpływa na jakość życia dziecka i jego gotowość do codziennych zajęć – tłumaczy dr Pawlikowski, uzasadniając zakup nowego sprzętu służącego m.in. do leczenia AZS.

W Polsce można więc już wspierać leczenie małych pacjentów metodą, która przynosi nadzwyczaj dobre efekty i jest całkowicie bezpieczna. Fototerapia LED to klinicznie sprawdzona terapia wpływająca na ogólną poprawę stanu skóry dziecka, w tym złagodzenie objawów zapalnych i przyspieszenie gojenia. Regularne naświetlania zapobiegają wtórnym infekcjom bakteryjnym (zmniejszenie ryzyka zastosowania antybiotykoterapii), łagodzą świąd i zmniejszają, a w niektórych przypadkach nawet eliminują potrzebę miejscowego stosowania kremów i emolientów.

– Fototerapia LED w przebiegu atopowego zapalenia skóry przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek o 150, a nawet 200 % – mówi lekarz. – Co więcej, w przebiegu leczenia LED nie trzeba stosować doustnych środków fotouczulających, jak w przypadku klasycznej fototerapii PUVA – wyjaśnia.

LED emituje światło bezpieczne, tzn. bez szkodliwych długości fal z zakresu UV, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry o wrażliwej skórze oraz dla dzieci.
Pierwszy dzwonek dla rodziców!

– Skuteczne pomoc jest możliwa jedynie po zastosowaniu agresywnej, wielolekowej terapii – podkreśla dr Pawlikowski. – Dzisiaj gościłem 4 letniego Nathana, który już przed rozpoczęciem przedszkola tak bardzo cieszył się na to wydarzenie, że doszło do zaostrzenia AZS. Zmiany miały typowy charakter, tj. obejmowały zgięcia łokciowe i podkolanowe, częściowo twarz. Na szczęście rodzice nie czekali długo z wizytą i jemu zapewne pomogę szybko opanować chorobę – mówi lekarz. W swojej Klinice stworzył specjalny program „Rodzina z atopią”, w ramach którego bezpłatnym leczeniem objęta jest aktualnie mała Zuzia z Łodzi.

Klinika Medevac jest pierwszą w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty leczenie AZS fototerapią LED. Terapii poddano już kilkadziesiąt małych pacjentów. Poza leczeniem AZS światła LED o różnej częstotliwości używa do leczenia chorób skóry u dorosłych, w tym także rumienia i trądziku.

Naświetlanie jest bezbolesne. Ilość i częstotliwość naświetlań dobiera lekarz.
Cena: ok. 200 zł./1 naświetlanie


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI