Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

plakatMotylepodochroną
15 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Wybierz się na bezpłatne badanie USG tarczycy

Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości o Raku Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w ramach kampanii „Motyle pod ochroną” zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych USG tarczycy już 17 września w Warszawie!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tarczyca choć niewielka odpowiada za koordynowanie pracy niemal całego organizmu. To od niej zależy nastrój, wygląd czy samopoczucie fizyczne. Tarczyca narażona jest jednak na wiele chorób – od niedoczynności i nadczynności, przez choroby autoimmunologiczne aż po raka, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jednym z podstawowych objawów raka tarczycy są guzki pojawiające się w przedniej części szyi. Najbardziej skuteczną metodą ich wykrywania jest badanie USG tarczycy.

Badania USG tarczycy

Z okazji Światowego Miesiąca Świadomości o Raku Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny przygotowało pulę bezpłatnych badań profilaktycznych –  USG tarczycy. Badania odbędą się 17 września 2015 r. w godzinach 08:00 – 14:00 w Warszawie. Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji dostępne będą 16 września 2015 r. w godz. 13:30-19:00 pod numerem telefonu: 601 755 301. Ilość miejsc jest ograniczona.

„Badanie USG jest jedną z podstawowych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy. Ultrasonografia pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku. Pamiętajmy, że wcześnie wykryte zmiany dają szansę na szybka reakcję. Według przyjętych zasad profilaktyki raka tarczycy zaleca się wykonanie badania USG tarczycy raz na dwa lata” – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Małe guzki wielkiej wagi

Guzki tarczycy to dość powszechny problem. Rozwijają się u 1% mężczyzn i u 6% kobiet. Oznacza to, że w Polsce problem ten może dotyczyć nawet miliona pań, w różnym wieku.

„Jeżeli w badaniu USG stwierdzono  zmiany w  tarczycy konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy. Na szczęście zaledwie ułamek z guzków rozpoznanych w badaniu USG jest nowotworem złośliwy. Należy pamiętać jednak, że wszelkie – nawet łagodne – zmiany  pojawiające się w obrębie tarczycy powinny podlegać  bacznej kontroli” – zaznacza prof. Marek Dedecjus.

Osoby, u których stwierdzono guzki tarczycy powinny  pilnie zgłosić się do lekarza specjalisty jeśli :
– guzek lub obwód szyi uległy szybkiemu powiększeniu,
– pojawił się ból szyi w okolicach tarczycy z towarzyszącym powiększeniem węzłów chłonnych,
– wystąpiły kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem.

Szczególną czujność w obserwacji zdiagnozowanych guzków powinny zachować osoby, mające przypadki raka tarczycy w rodzinie.

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI