1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zabezpiecz zęby

123rf.com
123rf.com
Sezonowe smaki, skrajne temperatury posiłków i większa beztroska w dbaniu o higienę jamy ustnej sprawiają, że latem zęby są wyjątkowo narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego warto zabezpieczyć je poprzez fluoryzację.

Mocne szkliwo to pancerz na zęby – chroni je przed mechanicznym ścieraniem, przez co zęby są mniej podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Negatywny wpływ na jego strukturę ma wiele czynników. O tym jak wiele z nich wpływa na zęby w czasie wakacji nie trzeba przekonywać długo ani dzieci, ani dorosłych.

Latem częściej spożywa się produkty o dużej zawartości cukru: lody, sezonowe owoce i wysoko słodzone gazowane napoje. Ich nadmiar może być przyczyną powstawania próchnicy. Dodatkowo w tym czasie chętniej sięgamy po zimne przekąski, które spożywane po ciepłym posiłku, mogą powodować pęknięcia i uszkodzenie szkliwa.  Według sondy przeprowadzonej na potrzeby kampanii lekcja stomatologii – ponad połowa mieszkańców Warszawy nie myje zębów 3 razy dziennie1. W wakacje higiena jamy ustnej jest obniżona dodatkowo, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej podczas wakacyjnych wyjazdów, są skłonne nie wyjmować z torby podróżnej szczoteczki do zębów.

Częściej niż zazwyczaj spożywają niezdrowe dla zębów posiłki. Dorośli wybierając się na letnie grillowanie, plażowanie czy długi pobyt poza domem, również nie szczotkują zębów z odpowiednią regularnością.  Nawet krótki pobyt na wakacjach pozbawiony odpowiedniej higieny jamy ustnej może poważnie zagrozić zdrowemu uzębieniu. W wyniku nieprawidłowej higieny próchnica zębów może rozwinąć się nawet w dwa tygodnie, a ubytek w tkance zęba zarażonej przez nią, jest często nieodwracalny.

Innym problemem, który naraża zęby i szkliwo są mechaniczne uszkodzenia. Często dochodzi do nich w wyniku bruksizmu, ale i rozgryzania twardych powierzchni. Dlatego latem pod żadnym pozorem nie powinno się rozgryzać kostek lodu.

Pożyteczna fluoryzacja

Fluoryzacja, inaczej lakierowanie, jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów profilaktycznych wykorzystywanych w stomatologii. Polega ona na uzupełnieniu fluorku wapnia znajdującego się w szkliwie, które pokrywa zęba od zewnątrz, stanowiąc ochronę przed urazami i ograniczy wchłanianie bakterii. Zły stan szkliwa może być przyczyną chorób uzębienia i przyzębia. Fluoryzacja odbuduje zniszczone warstwy szkliwa, zwiększy jego grubość dwukrotnie przez co zwiększy szansę na uniknięcie ubytków i powiększenie się tych już istniejących.

Grubość szkliwa zwiększa się wraz z wiekiem. U dzieci i młodzieży do 16 roku życia zębina jest jeszcze bardzo wrażliwa i narażona na ubytki, dlatego warto zadbać o fluoryzację odpowiednio wcześnie.

Jednak zabieg ten powinien być regularnie wykonywany także u dorosłych. Przy mało odpornym szkliwie, odsłonięte i otarte z niego szyjki zębowe będą dawać się we znaki przy spożywaniu zimnych i kwaśnych potraw. Fluoryzacja zabezpieczy zęby przed nadwrażliwością i pozwoli spokojnie cieszyć się smakami lata w formie lodów, kwaśnych owoców oraz zimnych napojów. Zabieg fluoryzacji wykonywany dwa razy w roku to ważny element profilaktyki stomatologicznej.

Każdy moment do jego wykonania jest odpowiedni. Warto jednak, aby rodzice wybrali się wraz ze swoimi pociechami na fluoryzację jeszcze przed wakacjami – dobrze wykonana pozwoli uniknąć wakacyjnych przebarwień i zachować piękny uśmiech także po ich zakończeniu – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Aby skorzystać w czerwcu z bezpłatnej fluoryzacji należy umówić się na zabieg telefonicznie w dowolnej z warszawskich klinik .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze