Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 czerwca 2015 in Zdrowie by redakcja

Zabezpiecz zęby

Sezonowe smaki, skrajne temperatury posiłków i większa beztroska w dbaniu o higienę jamy ustnej sprawiają, że latem zęby są wyjątkowo narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego warto zabezpieczyć je poprzez fluoryzację.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Mocne szkliwo to pancerz na zęby – chroni je przed mechanicznym ścieraniem, przez co zęby są mniej podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Negatywny wpływ na jego strukturę ma wiele czynników. O tym jak wiele z nich wpływa na zęby w czasie wakacji nie trzeba przekonywać długo ani dzieci, ani dorosłych.

Latem częściej spożywa się produkty o dużej zawartości cukru: lody, sezonowe owoce i wysoko słodzone gazowane napoje. Ich nadmiar może być przyczyną powstawania próchnicy. Dodatkowo w tym czasie chętniej sięgamy po zimne przekąski, które spożywane po ciepłym posiłku, mogą powodować pęknięcia i uszkodzenie szkliwa.  Według sondy przeprowadzonej na potrzeby kampanii lekcja stomatologii – ponad połowa mieszkańców Warszawy nie myje zębów 3 razy dziennie1. W wakacje higiena jamy ustnej jest obniżona dodatkowo, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej podczas wakacyjnych wyjazdów, są skłonne nie wyjmować z torby podróżnej szczoteczki do zębów.

Częściej niż zazwyczaj spożywają niezdrowe dla zębów posiłki. Dorośli wybierając się na letnie grillowanie, plażowanie czy długi pobyt poza domem, również nie szczotkują zębów z odpowiednią regularnością.  Nawet krótki pobyt na wakacjach pozbawiony odpowiedniej higieny jamy ustnej może poważnie zagrozić zdrowemu uzębieniu. W wyniku nieprawidłowej higieny próchnica zębów może rozwinąć się nawet w dwa tygodnie, a ubytek w tkance zęba zarażonej przez nią, jest często nieodwracalny.

Innym problemem, który naraża zęby i szkliwo są mechaniczne uszkodzenia. Często dochodzi do nich w wyniku bruksizmu, ale i rozgryzania twardych powierzchni. Dlatego latem pod żadnym pozorem nie powinno się rozgryzać kostek lodu.

Pożyteczna fluoryzacja

Fluoryzacja, inaczej lakierowanie, jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów profilaktycznych wykorzystywanych w stomatologii. Polega ona na uzupełnieniu fluorku wapnia znajdującego się w szkliwie, które pokrywa zęba od zewnątrz, stanowiąc ochronę przed urazami i ograniczy wchłanianie bakterii. Zły stan szkliwa może być przyczyną chorób uzębienia i przyzębia. Fluoryzacja odbuduje zniszczone warstwy szkliwa, zwiększy jego grubość dwukrotnie przez co zwiększy szansę na uniknięcie ubytków i powiększenie się tych już istniejących.

Grubość szkliwa zwiększa się wraz z wiekiem. U dzieci i młodzieży do 16 roku życia zębina jest jeszcze bardzo wrażliwa i narażona na ubytki, dlatego warto zadbać o fluoryzację odpowiednio wcześnie.

Jednak zabieg ten powinien być regularnie wykonywany także u dorosłych. Przy mało odpornym szkliwie, odsłonięte i otarte z niego szyjki zębowe będą dawać się we znaki przy spożywaniu zimnych i kwaśnych potraw. Fluoryzacja zabezpieczy zęby przed nadwrażliwością i pozwoli spokojnie cieszyć się smakami lata w formie lodów, kwaśnych owoców oraz zimnych napojów. Zabieg fluoryzacji wykonywany dwa razy w roku to ważny element profilaktyki stomatologicznej.

Każdy moment do jego wykonania jest odpowiedni. Warto jednak, aby rodzice wybrali się wraz ze swoimi pociechami na fluoryzację jeszcze przed wakacjami – dobrze wykonana pozwoli uniknąć wakacyjnych przebarwień i zachować piękny uśmiech także po ich zakończeniu – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Aby skorzystać w czerwcu z bezpłatnej fluoryzacji należy umówić się na zabieg telefonicznie w dowolnej z warszawskich klinik Prima-Dent.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI