Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zwierciadlo_ząbkowanie
12 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Ząbkowanie – fakty, które powinieneś znać

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów zarówno mlecznych, jak i stałych u dzieci. Szczególnie ciężko przechodzą go niemowlaki, a wraz z nimi ich rodzice. Ząbkowanie rozpoczyna się czasami już w 6 miesiącu i trwa do około drugiego roku życia. Towarzyszy mu zazwyczaj mnóstwo pytań opiekunów. Oto najważniejsze fakty o ząbkowaniu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Poglądowy kalendarz wyrzynania zębów

Najpierw wyrzynają się siekacze, następnie pierwsze zęby trzonowe, kły, a na końcu drugie trzonowce. Pierwsze pojawiają się zazwyczaj zęby dolne. Jedynie w niewielkiej ilości przypadków spotykamy się z ząbkowaniem przedwczesnym, gdy niemowlę rodzi się już z pojedynczymi zębami (są to zęby wrodzone) lub pojawiają się one tuż po urodzeniu.

Czynniki mające wpływ na czas wyrzynania zębów

Istnieją czynniki mające wpływ na czas, w którym wyrzynają się pierwsze zęby. Przyspieszająco może działać większa masa i długość urodzeniowa dziecka czy dłuższe karmienie piersią. Natomiast ząbkowanie może rozpocząć się później u wcześniaków, w przypadku ciąży mnogiej.

Pierwsze objawy ząbkowania

  • zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej w miejscu, w którym ma pojawić się ząb,
  • zwiększone ślinienie,
  • pobudzenie,
  • płacz i problemy ze snem,
  • dziecko wkłada ręce do buzi i gryzie różne przedmioty,
  • nie ma apetytu.

Jak pomóc dziecku?

Aby pomóc dziecku i ulżyć mu w cierpieniu możemy masować mu dziąsła palcem owiniętym wilgotną, zimną ściereczką. Pomocne mogą okazać się też zimne gryzaki, marchewka lub skórka od chleba, którą maluch może ssać. Można zastosować herbatki z rumianku, które mają działanie łagodzące.

Homeopatia może być bardzo skuteczna w tym trudnym okresie

Leki homeopatyczne są bezpieczne dla dzieci, nawet dla tych najmłodszych, bo nie wywołują skutków ubocznych i ni wchodzą w interakcje z innymi lekami. Homeopatia jest najbezpieczniejszym i skutecznym rozwiązaniem na dolegliwości, związane z ząbkowaniem u najmłodszych.

1. Chamomilla

Jest ona lekiem, o którym powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, gdy mamy do czynienia z problemami dotyczącymi okresu ząbkowania.

Objawy: u dziecka występuje ogromna nadwrażliwość na ból, niemowlę jest rozdrażnione, nieznośne, pobudzone i płaczliwe. Ulgę odczuwa wtedy, kiedy jest kołysane lub noszone na rękach. Policzek po stronie wyrzynającego się zęba może być zaczerwieniony i rozgrzany, a drugi pozostaje blady i chłodny. Występuje obfity ślinotok i pragnienie zimnej wody. Z objawów dodatkowych może pojawić się gorączka, suchy nocny kaszel lub gwałtowny ból ucha. Często jest także obecna wodnista i podrażniająca biegunka z gwałtownymi bólami brzucha.

Jeśli Chamomilla nie okaże się skuteczna we wszystkich dolegliwościach związanych z ząbkowaniem, możemy dołączyć takie leki jak Belladonna, Rheum officinale, Borax czy Phytolacca decandra.

2. Lek Belladonna jest wskazany, gdy ząbkowaniu towarzyszy wysoka gorączka, dolegliwości pogarszają się nocą, dziecko się złości i próbuje gryźć.

3. Rheum officinale pomoże ząbkującemu dziecku, u którego występuje biegunka, stolce mają brązowe zabarwienie i kwaśny zapach.

4. Lek Borax wskazany jest u dzieci, jeśli dziąsła są bardzo obrzęknięte, łatwo krwawią, a ból nasila nawet najmniejszy łyk pokarmu.

5. Phytolacca decandra to środek stosowany u ząbkujących dzieci, kiedy śluzówki jamy ustnej są ciemnoczerwone i niezmiernie bolesne szczególnie przy piciu ciepłych napojów.

6. Często stosowanym przez rodziców jest także Camilia, lek, który w swoim składzie zawiera takie składniki jak: Chamomilla, Phytolacca i Rheum officinale opisane powyżej. Jest to preparat nie tylko skuteczny, lecz także łatwy w użyciu i bezpieczny, ponieważ występuje w formie jednorazowych pojemniczków zwanych minimsami.

Ponieważ towarzyszące ząbkowaniu objawy, takie jak gorączka, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypka skórna, czy infekcje górnych dróg oddechowych nie są specyficzne i nie muszą być związane z samym ząbkowaniem, dlatego w takich przypadkach powinniśmy zawsze skonsultować się z pediatrą.

Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI