1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Ząbkowanie - fakty, które powinieneś znać

Ząbkowanie - fakty, które powinieneś znać

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów zarówno mlecznych, jak i stałych u dzieci. Szczególnie ciężko przechodzą go niemowlaki, a wraz z nimi ich rodzice. Ząbkowanie rozpoczyna się czasami już w 6 miesiącu i trwa do około drugiego roku życia. Towarzyszy mu zazwyczaj mnóstwo pytań opiekunów. Oto najważniejsze fakty o ząbkowaniu.

Poglądowy kalendarz wyrzynania zębów

Najpierw wyrzynają się siekacze, następnie pierwsze zęby trzonowe, kły, a na końcu drugie trzonowce. Pierwsze pojawiają się zazwyczaj zęby dolne. Jedynie w niewielkiej ilości przypadków spotykamy się z ząbkowaniem przedwczesnym, gdy niemowlę rodzi się już z pojedynczymi zębami (są to zęby wrodzone) lub pojawiają się one tuż po urodzeniu.

Czynniki mające wpływ na czas wyrzynania zębów

Istnieją czynniki mające wpływ na czas, w którym wyrzynają się pierwsze zęby. Przyspieszająco może działać większa masa i długość urodzeniowa dziecka czy dłuższe karmienie piersią. Natomiast , w przypadku ciąży mnogiej.

Pierwsze objawy ząbkowania

  • zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej w miejscu, w którym ma pojawić się ząb,
  • zwiększone ślinienie,
  • pobudzenie,
  • płacz i problemy ze snem,
  • dziecko wkłada ręce do buzi i gryzie różne przedmioty,
  • nie ma apetytu.

Jak pomóc dziecku?

Aby pomóc dziecku i ulżyć mu w cierpieniu możemy masować mu dziąsła palcem owiniętym wilgotną, zimną ściereczką. Pomocne mogą okazać się też zimne gryzaki, marchewka lub skórka od chleba, którą maluch może ssać. Można zastosować herbatki z rumianku, które mają działanie łagodzące.

Homeopatia może być bardzo skuteczna w tym trudnym okresie

, nawet dla tych najmłodszych, bo nie wywołują skutków ubocznych i ni wchodzą w interakcje z innymi lekami. Homeopatia jest najbezpieczniejszym i skutecznym rozwiązaniem na dolegliwości, związane z ząbkowaniem u najmłodszych.

1. Chamomilla

Jest ona lekiem, o którym powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, gdy mamy do czynienia z problemami dotyczącymi okresu ząbkowania.

Objawy: u dziecka występuje ogromna nadwrażliwość na ból, niemowlę jest rozdrażnione, nieznośne, pobudzone i płaczliwe. Ulgę odczuwa wtedy, kiedy jest kołysane lub noszone na rękach. Policzek po stronie wyrzynającego się zęba może być zaczerwieniony i rozgrzany, a drugi pozostaje blady i chłodny. Występuje obfity ślinotok i pragnienie zimnej wody. Z objawów dodatkowych może pojawić się gorączka, suchy nocny kaszel lub gwałtowny ból ucha. Często jest także obecna wodnista i podrażniająca biegunka z gwałtownymi bólami brzucha.

Jeśli Chamomilla nie okaże się skuteczna we wszystkich dolegliwościach związanych z ząbkowaniem, możemy dołączyć takie leki jak Belladonna, Rheum officinale, Borax czy Phytolacca decandra.

2. Lek Belladonna jest wskazany, gdy ząbkowaniu towarzyszy wysoka gorączka, dolegliwości pogarszają się nocą, dziecko się złości i próbuje gryźć.

3. Rheum officinale pomoże ząbkującemu dziecku, u którego występuje biegunka, stolce mają brązowe zabarwienie i kwaśny zapach.

4. Lek Borax wskazany jest u dzieci, jeśli dziąsła są bardzo obrzęknięte, łatwo krwawią, a ból nasila nawet najmniejszy łyk pokarmu.

5. Phytolacca decandra to środek stosowany u ząbkujących dzieci, kiedy śluzówki jamy ustnej są ciemnoczerwone i niezmiernie bolesne szczególnie przy piciu ciepłych napojów.

6. Często stosowanym przez rodziców jest także Camilia, lek, który w swoim składzie zawiera takie składniki jak: Chamomilla, Phytolacca i Rheum officinale opisane powyżej. Jest to preparat nie tylko skuteczny, lecz także łatwy w użyciu i bezpieczny, ponieważ występuje w formie jednorazowych pojemniczków zwanych minimsami.

Ponieważ towarzyszące ząbkowaniu objawy, takie jak gorączka, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypka skórna, czy infekcje górnych dróg oddechowych nie są specyficzne i nie muszą być związane z samym ząbkowaniem, dlatego w takich przypadkach powinniśmy zawsze skonsultować się z pediatrą.

Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze